Na zlocie wszystkich gromad i drużyn z Hufca ZHP Węgierska Górka, który odbył się z okazji 90-lecia harcerstwa w Węgierskiej Górce, mieliśmy zaszczyt gościć funkcjonariusza ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, z Placówki w Bielsku-Białej, który poprowadził dla nas niezwykle ciekawe i pouczające warsztaty.

Zajęcia dzieliły się na dwie kategorie. Pierwsza część odbyła się rano i brali w niej udział najmłodsi uczestniczy zlotu, czyli zuchy. Każdemu może się przytrafić spotkanie na swojej drodze agresywnego psa. Co wtedy zrobić? I jak się zachować? Zazwyczaj nikt się nad tym nie zastanawia, a jednak jest to bardzo niebezpieczne - zwłaszcza dla dzieci. Jak się zachować w takiej sytuacji, dowiedziały się zuchy podczas zajęć, na których mogły naocznie zobaczyć symulacje tego niebezpiecznego zdarzenia. Następnie, aby jeszcze bardziej zaciekawić dzieci, funkcjonariusz straży granicznej pokazał nam, na czym polega tresowanie psa i jak on zachowuje się wykonując poszczególne komendy. Po uśmiechach wszystkich zuchów widać było, że bardzo im się podobało.

Druga część zajęć odbyła się po południu. Ich uczestnikami byli już nieco starsi - harcerze, wędrownicy a także kadra. Zajęcia dotyczyły profilaktyki antynarkotykowej. Mogliśmy dowiedzieć się jakie są powody ich zażywania, a przez to w jaki sposób możemy się od nich uchronić. Funkcjonariusz ostrzegł nas, że nie możemy bezmyślnie podlegać na grupie, a ufać sobie. Poznaliśmy skutki i działanie poszczególnych narkotyków i zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo jest to niebezpieczne. Mówiliśmy także o sterydach i o ich negatywnym działaniu. Byliśmy świadkami jak dobry węch mają tresowane psy i jak łatwo jest im wykryć narkotyk. Dowiedzieliśmy się także o postępowaniu służb w razie znalezienia u kogoś środków odurzających. Na koniec, aby także trochę rozluźnić atmosferę, zobaczyliśmy, podobnie jak zuchy, na czym polega tresowanie psa i jak wygląda wykonywanie przez niego komend.

Zajęcia były bardzo ciekawie przeprowadzone i zainteresowały uczestników. Dziękujemy za przekazanie nam istotnych informacji, które mogą nam się przydać w dalszym życiu, a jest go przed nami jeszcze bardzo dużo.

Warsztaty w ramach projektu "Gdzie idziesz? Na prawo!" organizowanego przy współpracy z Fundacją PZU.

dh. Karolina Słowik

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły