Tegoroczne Mikołajki w Węgierskiej Górce będą miały aż dwie odsłony. Rozpoczynamy tradycyjnie 6 grudnia o godzinie 17 w restauracji Melaxa W Węgierskiej Górce. Na Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe dla Dzieci Niepełnosprawnych zaprasza Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik oraz Ośrodek Promocji Gminy. W programie jak co roku wiele niespodzianek przy akompaniamencie wspaniałego zespołu HAMER BEND.

Na Mikołajkowy wieczór 7 grudnia o godzinie 16 zaprasza Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik oraz Ośrodek Promocji Kultury w Węgierskiej Górce.

W tym dniu na Hali Widowiskowo-Sportowej przeniesiemy się w krainę bajek, elfów i świątecznych pomocników. Na dzieci czekać będzie wiele niecodziennych atrakcji takich jak spektakl w wykonaniu profesjonalnego teatru pn. „Fabryka śniegu”, pląsy i muzyczne zgadywanki. Dzieci również odwiedzi z prezentami św. Mikołaj. Każdy kto przyjdzie na spotkanie ze Św. Mikołajem otrzyma słodki upominek.

Co wiemy o świętym Mikołaju?

Kojarzy się z czerwonym strojem, prezentami saniami z reniferami. To stereoptypowy obraz świętego Mikołaja stworzony przez kulturę masową i komercyjne trendy. Jaka jest prawdziwa historia św. Mikołaja?

Święty Mikołaj - patron ubogich, patron marynarzy

Biskup Miry pochodził z Turcji. Pewnego dnia Mikołaj dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Biskup Miry wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz.

 Niewiele osób wie, że św. Mikołaj jest także patronem marynarzy. Podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy na morzu rozpętała się potężna burza. Wokół biskupa zgromadziła się cała załoga prosząc o wstawiennictwo do Boga, który wysłuchał modlitw i statek ocalał.

Pierwsze Mikołajki

Odbyły się 6 grudnia 1804 roku.  Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. W miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko z rubasznym, starszym panem w czerwonym stroju. Taki wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku i przetrwał do dzisiaj.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły