Są wyjątkowe i co roku dostarczają wiele wzruszeń. Mało kto jednak pamięta, iż kolebką pojęcia "kolęda" jest starożytny Rzym. Wówczas słowo calendae oznaczało zwyczaj świętowania pierwszego dnia miesiąca. Stopniowo jednak wraz z przyjęciem chrześcijaństwa kolęda zaczęła oznaczać nic innego jak obyczaj śpiewania pieśni religijnych opowiadających o narodzeniu Jezusa. Natomiast autorem pierwszej pieśni bożonarodzeniowej był św. Franciszek z Asyżu. Sam zwyczaj kolędowania przywędrował do Polski z Zachodu. Wpływ na tę migrację miało powstanie klasztorów i wędrówki mnichów - w tym szczególnie franciszkanów. Polska posiada najwięcej pieśni bożonarodzeniowych - niemal dwieście kolęd i czterysta pastorałek - żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się takim zbiorem.

 Na najwięcej, bo aż na 300 języków została przetłumaczona "Cicha noc". Kolęda ta powstała w XIX wieku w austriackich Alpach, a okoliczności jej powstania bardzo wyraźnie wpisują się w klimat Bożego Narodzenia. To chrzciny dziecka w najbiedniejszej rodzinie zainspirowały księdza Józefa Mohra do spisania znanych nam słów. Organista ułożył do tekstu melodię i tak kolęda powędrowała w świat.

Tę i inne najpiękniejsze kolędy i pastorałki będzie można usłyszeć w najbliższy piątek 30 grudnia o godzinie 18 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka.

Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik oraz OPG serdecznie zapraszają na koncert "Z kolędą w Nowy Rok." Nastrojowe kolędy zaprezentują dla nas Aleksandra Cieślawska, Dominika i Karolina Kubień, Iga Kurowska, Dawid Mędrzak i Kamil Worek z zespołu SONBIRD. Jednocześnie koncertowi towarzyszyć będzie impreza towarzysząca - wernisaż wystawy „Rzeźby regionalne i maski obrzędowe” ze zbiorów Tadeusza Gołucha i Stanisława Wojtyły.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły