Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Pozostajemy w klimacie Świąt Bożego Narodzenia, a jak wiadomo - okres ten obfituje w wiele zwyczajów i tradycji. Do nich z całą pewnością należy kolędowanie.

Kameralna atmosfera, piękne dekoracje, blask nastrojowego światła i choinka - tak wyglądał wieczór kolęd i pastorałek – „Z kolęda w Nowy Rok” w Węgierskiej Górce. To wyjątkowe spotkanie odbyło się w miniony piątek 30 grudnia o godzinie 18 w Ośrodku Promocji Gminy. Wydarzenie przyciągnęło szerokie grono gości, a na scenie pojawili się utalentowani młodzi artyści, którzy zaśpiewali i zagrali piękne kolędy i pastorałki. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły solistki: Aleksandra Cieślawska, Dominika Kubień, Karolina Kubień, Iga Kurowska oraz zaprzyjaźnieni muzycy: Dawid Mędrzak, Kuba Winiarski oraz Rafał Matuszewski.

W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik oraz Zastępca Wójta Marian Kurowski, którzy jednocześnie złożyli i przekazali mieszkańcom gminy życzenia noworoczne.

Kolęda zaprezentowana w piątkowy wieczór przez Igę Kurowską: 

Piątkowy wieczór to także wernisaż wystawy "Maski obrzędowe". Ta niezwykła wystawa obejmuje prace Tadeusza Gołucha i zbiory Stanisława Wojtyły. W Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka można zapoznać się z tradycyjnymi maskami Diabłów, Cyganów, Żydów i Śmierci oraz z rzeźbami Dziadów. 

„Maska obrzędowa na naszym terenie istnieje około 100 lat. Specyfika tej maski polega na tym, że musi być ona zgodna z tradycją. Ma być zachowany fason maski, ale przede wszystkim ma być funkcjonalna. Miała ona służyć Dziadom przez ponad 8 godzin w ciągu dnia. Maski przeze mnie wykonane przedstawiają postacie, które zawsze pojawiały się we wsi jak np. Żyd, są też postacie mistyczne - Anioły i Śmierć. Nie jestem zwolennikiem wprowadzania w konstrukcje i sposób wykonania masek nowych elementów. Moje maski wykonane są z drewna lipowego. W powstaniu masek pomagała mi moja wnuczka Zuzia, która ma bardzo dobre wyczucie koloru - w maskach istnieje ściśle określona kolorystyka: czerwień, czerń, biel. Figurki Dziadów to z kolei pomysł mojego wnuczka Karola. Rzeźbą zajmuję się ponad 40 lat i jestem samoukiem.” - powiedział w rozmowie z nami Tadeusz Gołuch.

Zdjęcia OPG

{gallery}kolenOPG{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły