W miniony wtorek 31 stycznia w Ośrodku Promocji Gminy w Węgierskiej Górce odbyło się coroczne zebranie sprawozdawcze członków Stowarzyszenia Hodowców Owiec, Kóz i Producentów Zdrowej Żywności. W Stowarzyszeniu tym skupieni są hodowcy owiec z gminy Węgierska Górka, Milówka, Rajcza i Ujsoły.

W zebraniu uczestniczył Zastępca Wójta Gminy Węgierska Górka Marian Kurowski, prezes Stowarzyszenia Ewa Foik oraz Józef Michałek, hodowca owiec reprezentujący Stowarzyszenie Gazdowie z Istebnej.

Z inicjatywy zaproszonego gościa Józefa Michałka do gminy Węgierska Górka trafiła nowa tablica, będąca jednocześnie certyfikowanym znakiem, wyznaczającym "szlak oscypkowy".  Podczas spotkania J. Michałek przekazał Zastępcy Wójta Marianowi Kurowskiemu Pierwszy Turystyczny Okręgowy Znak dla oznakowania czynnych tradycyjnych bacówek w miejscach najbardziej aktywnego i czynnego występowania owiec na halach.

Zdj. OPG Węgierska Górka

W ramach programu Karpaty Łączą zostało wyprodukowanych trzydzieści takich oznakowań. Zostały one umieszczone na terenie polskich Karpat. Jedno z oznakowiań już wkrótce stanie na rondzie w Węgierskiej Górce, by wskazywać kierunek umiejscowienia bacówek - na Bukowinie i na Hali Boraczej. Produkcja tablic współfinansowana jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

W Węgierskiej Górce dyskutowano na tematy związane z dalszą działalnością na rzecz zachowania tradycyjnego pasterstwa na Żywiecczyźnie. Prezes Stowarzyszenia pani Ewa Foik przedstawiła dotychczasową działalność i zaproponowała plan pracy na kolejny rok. Przedstawiono także sprawozdanie merytoryczne i finansowe.

Jednocześnie władze gminy Węgierska Górka dziękują prezes Stowarzyszenia Ewie Foik za zaproszenie oraz społeczną i rolniczą działalność Stowarzyszenia, a także za zaangażowanie i wkład pracy dla dobra naszej gminy.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły