W jej administracyjny obręb wchodzą wsie Cięcina, Cisiec, Węgierska Górka, Żabnica. Położona w urokliwym zakątku Żywiecczyzny wzdłuż rzeki Soły - staje się coraz bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Gmina Węgierska Górka. Jej południowo wschodnie granice geograficzno – administracyjne wyznaczone są wzdłuż grzbietów masywów Romanki, Lipowskiej i Prusowa. Północno – zachodnia granica gminy opiera się o jeden ze szczytów masywu Baraniej Góry – Glinne. Nazwa Gminy wywodzi się od szańców obronnych usypanych przez właścicieli Żywiecczyzny – Komorowskich (następnie Wielopolskich i Habsburgów) na wypadek najazdu węgierskiego. Inne podanie głosi, że nazwa „Węgierska Górka” pochodzi z okresu polsko – węgierskich sporów terytorialnych, kiedy to przedstawiciel Węgier na ziemi przywiezionej ze swej ojczyzny, klęcząc przysięgał o prawie do tych terenów.

Nieco historii

Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce sięgają roku 1477, kiedy to dochodzi do zatargów granicznych między królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem, a królem Węgier Maciejem Korwinem. 

W 1706 roku Franciszek Wielopolski założył u ujścia Żabnicy do Soły folwark lokowany na gruntach wsi Cięcina i nazwał go Węgierską Górką. Pierwsza połowa XIX wieku to huta żelaza, założona przez Adama Wieloolskiego. I od tej chwili następuje szybki rozwój miejscowości. 1885 rok to uruchomienie stacji kolejowej Zwardoń - Żywiec.

Wybuch II wojny światowej na terenie obecnej gminy zaznaczył szczególne piętno na jej mieszkańcach: 1 września 1939r. Węgierska Górka stawiła opór hitlerowskiemu najeźdźcy. Waleczną obronę Węgierskiej Górki historycy nazwali Westerplatte Południa.

Po II wojnie światowej następuje dalszy rozwój miejscowości. Już w latach 50. oddano do użytku kilka bloków mieszkalnych, powstało boisko, basen, liczne zakładowe ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty. W roku 1962 powstała zawodowa szkoła odlewnicza kształcąca kadry dla miejscowej Odlewni Żeliwa. W następnych latach powstało tu technikum odlewnicze i szkoła wieczorowa.

W 1973 roku Węgierska Górka została siedzibą czterowioskowej gminy (Węgierska Górka, Cięcina, Cisiec i Żabnica). Jako odrębna jednostka terytorialna powstała dopiero w roku 1954, kiedy to z istniejącego przy Odlewni Żeliwa osiedla robotniczego i części wsi Cięcina powstała nowa gromada - Węgierska Górka. Do roku 1973 Węgierska Górka posiadała status osiedla.

Atrakcje turystyczne:

Cięcina

* Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej - zabytek pochodzący z 1542 roku. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Zdjęcie: Daniel Franek

* Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej - pochodzi z lat 70. XX wieku i jest dziełem rzemieślników. Powstała w konspiracji przed władzą Polski Ludowej.

* Kościół Przemienienia Pańskiego - usytuowany jest na styku Węgierskiej Górki i Cięciny. Jego kształt architektoniczny symbolizuje trzy namioty powstałe na górze Tabor.

* Kapliczka Matki Bożej Różańcowej - powstała w 1891 roku. W jej wnętrzu znajdują się wizerunki św. Franciszka z Asyżu i św. Józefa z Dzieciątkiem; zwieńczona jest barokową figurą Matki Bożej Różańcowej.

Cisiec:

* Kościół św. Maksymiliana Kolbego - zwany kościołem jeden doby. Powstał w listopadzie 1972 roku. Wybudowany przez mieszkańców wbrew zakazowi ówczesnych władz.

* Fort Waligóra - wybudowany w lipcu/sierpniu 1939 roku. Obecnie miejsce pamięci narodowej.

* Pomnik mjr Kazimierza Czarkowskiego - dowódca batalionu KOP Berezwecz. We wrześniu 1939 roku stawił opór najeźdźcy hitlerowskiemu.

Węgierska Górka

* Hala Widowisko - Sportowa - jest jednym z najnowocześniejszych i pełnowymiarowych kompleksów sportowych w naszym regionie. W jej budynku znajduje się Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka.

Zdjęcie: Daniel Franek

* Bulwary nad Sołą - pieszo - rowerowy szlak, który łączy Węgierską Górkę z Cięciną. Ogromne wrażenie wywiera wtrakcja Bulwarów - oświetlony wiszący, wykonany z afrykańskiego drewna most nad Sołą.

Zdjęcie: Daniel Franek

* Aleja Zbójników - istnieje od 2009 roku. W jej skład wchodzi sześć monumentalnych rzeźb zbójników żywieckich.

* Obelisk Jana Pawła II - powstał z inicjatywy mieszkańców i stanowi początek szlaku papieskiego w Węgierskiej Górce.

Zdjęcie: Daniel Franek

* Trakt Cesarski - pochodzi z XVIII wieku. Był najkrótszym szlakiem komunikacyjnym łączącym Kraków z Wiedniem.

* Platforma Widokowa - doskonały punkt pozwalający na uchwycenie szerokiej panoramy miejscowości.

Zdjęcie: Daniel Franek

* Fort Wędrowiec - obecnie Izba Pamięci. Jest poświęcony działaniom wojennym, jakie na terenie Węgierskiej Górki miały miejsce w 1939 roku.

Żabnica:

* Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej - swój kształt zawdzięcza wikariuszowi z Milówki - Janowi Figule. Jego budowę rozpoczęto w 1910 roku.

Zdjęcie: Daniel Franek

* Kaplica na Skałce pw. NMP Nieustającej Pomocy - zlokalizowana przy drodze wiodącej na Halę Boraczą. Pochodzi z lat 1957 - 1961.

* Kaplica loretańska - pochodzi z połowy XIX. Pełniła funkcję dzwonnicy, a jej dźwięk miał ostrzegać przed burzami.

* Pomnik upamiętniający stracenie przez hitlerowców 10 Polaków w 1943 roku - upamiętnia wydarzenia z 3 września 1943 roku.

* Fort Wyrwidąb - powstał w 1939 roku. Został wysadzony podczas ćwiczeń batalionu bielskiego w 1968 roku.

* Fort Wąwóz - brał czynny udział w walkach w 1939 roku.

Zdjęcie: Daniel Franek 

Na terenie gminy Węgierska Górka istnieje medium lokalne - "Nowiny z Gminy" - systematycznie wydawane w formie kwartalnika. Gazeta zawiera informacje, relacje i sprawozdania z gminy. Najnowszy numer "Nowin z Gminy" już na początku kwietnia, a w nim wszystko, co może zainteresować lokalną społeczność.

Co warto zobaczyć, czyli imprezy Węgierskiej Górki:

* Niesopusty, czyli przegląd grup kolędniczych

* WOŚP

* Zawody Furmanów

* Bieg Na Jedną Milę

* Międzynarodowy Konkurs Heligonistów

* Dni Węgierskiej Górki

* Wierchowe Granie

* Dożynki w Żabnicy

* Rekonstrukcja Historyczna

* Bieg Na Rysiankę

* Cross Beskidzki

* Łossod

* Pasterka Góralska

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły