Jest terytorialną odmianą języka wyodrębnioną z języka ogólnego. Przynależna jest szczególnie ludności wiejskiej, choć nie tylko. Jednocześnie nie można jej odmówić ogromnego znaczenia dla kształtowania i świadomości lokalnej tożsamości. Gwara. W trosce o jej ciągłość i zachowanie już po raz 5. w Węgierskiej Górce odbędzie się Dyktando Gwarowe im. Renaty Madejczyk - Sołtys Węgierskiej Górki – „Nigdy nie zaginie górolskie godanie”. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik oraz Ośrodek Promocji Gminy. Spotykamy się więc w Węgierskiej Górce 21 marca w najbliższy wtorek o godzinie 10.

Tegoroczne Dyktando Gwarowe odbywa się pod patronatem Sołtys Węgierskiej Górki Renaty Madejczyk i Piotra Motyki.

Dyktando ma na celu zainteresowanie młodego pokolenia językiem, kulturą i historią swojego regionu oraz ukazanie tkwiącego w nich piękna i bogactwa. Konkurs pozwala na upowszechnianie kultury języka gwarowego. W trakcie zmagań wyłoniony zostanie "Mistrz Gwarowy".

Celem konkursu jest upowszechnianie kultury języka gwarowego i dbałość o jego zachowanie oraz kształcenie umiejętności posługiwania się gwarą występującą na terenie naszej gminy.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły