W miniony poniedziałek 20 marca w Urzędzie Gminy w Węgierskiej Górce odbyło się spotkanie Wójta Gminy Węgierska Górka Piotra Tyrlika oraz jego Zastępcy Mariana Kurowskiego z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa z Zabrza.  Tematem rozmów było wstępne określenie możliwość i szans podłączenia do gminy Węgierska Górka gazu ziemnego.

Obecnie trwa badanie ankietowe, mające na celu określenie zainteresowania mieszkańców gminy Radziechowy - Wieprz gazyfikacją ich miejscowości. Łącznie ze wspomnianej gminy wpłynęło około 500 ankiet.  Kolejnym etapem będzie analiza ekonomiczna ankiet, a następnie decyzja o podjęciu budowy sieci gazowniczej. Należy podkreślić, iż wypełnienie ankiety nie jest wiążące.

Po wykonaniu sieci geodezyjnej w Gminie Radziechowy-Wieprz powstanie możliwość realizacji tej inwestycji na terenie Gminy Węgierska Górka, o ile będzie takie zainteresowanie.

Ile to kosztuje?

Po stronie Polskiej Spółki Gazownictwa leży podłączenie głównej nitki z przyłączeniem do granicy ogrodzenia lub granicy działki danego budynku. Drugi etap - od linii ogrodzenia - wraz z kosztami leży pod stronie mieszkańca. Na etap ten składa się pięć kolejnych elementów:

  • projekt
  • mapa do celów projektu
  • koszt przyłącza
  • instalacja wewnętrza
  • koszt kotła

Łączna kwota, jaką musiałby ponieść mieszkaniec, uzależniona jest od wykonawcy.

Podłączenie i co dalej?

O ile wypełnienie ankiety do niczego nie zobowiązuje, o tyle w momencie podpisania umowy i wykonania wszystkich przyłączeń, klient staje się jednocześnie odbiorcą gazu. Orientacyjny koszt przyłącza 20 – 25 m kształtuje się w granicach 7 000 – 10 000 zł. Deklaracja na odbiór gazu mówi bowiem o maksymalnym terminie 3 miesięcy, jaki może upłynąć od momentu przyłączenia do momentu realnego odbioru gazu. Cenę gazu klient negocjuje indywidualnie ze sprzedawcą.

Jak podaje portal zaradnifinansowo.pl ceny 1 kWh gazu ziemnego w 2017 roku kształtują się następująco:

PGNiG - 12,091 gr brutto

Tauron - 11,467 gr brutto

HEG Gaz - 11,305 gr brutto

Błękitna Energia - 11,562 gr brutto

Konerg S.A.  - 11,340 gr brutto

PGE   11,140-11.614 gr brutto

Audax Energia - 11,491 gr brutto

Dla domu zużywającego 200m3 gazu miesięcznie cena 1 m3 wyniesie więc:

PGNiG - 1,30 zł

Tauron - 1,24 zł

HEG Gaz - 1,22 zł

Błękitna Energia - 1,25 zł

Konerg S.A.  - 1,22 zł

PGE - 1,20 -1,25 zł

Audax Energia  - 1,24

Ceny nie obejmują opłat przesyłowych i abonamentu.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły