Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Zahucały nase wiyrchy

Od Diabloka po Pilsko

Holny uderzył w Lipowską

Kie Świynty Papiez zamknoł oko.

Zagrzmiały hucne potoki

i śniyg jakby zapolił się w świycce

Kie Nas Świynty Ojciec doł Bogu dusycke.

Ka jesteś Mocarzu od Słowa?

I z kim ta dzisioj gaworzys?

Cy Totus Tuus wyseptujes jesce

Kie trzymos Świyntom Matecke za rynce?

Dzisioj my tu przy Twojij watrze pamięci

Patrzymy w niebo ka wszyscy świynci

Wraz z Tobą spoglądajom ku nom

I ocy cieszom – a nom siurcki z ocu płynom

Kochomy Cie wielce Górolu Niebieski

Ześ nawiedzoł nase góry miasta i wioski

Ześ nom pokazoł jako jest prawdy droga

Kochojcie Boga – bo bez niego ani do proga.

Tadeusz Gołuch

Po raz pierwszy zapłonęło na Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich.  Po raz trzeci na Hali Boraczej o godzinie 21.37 dla Papieża Pielgrzyma zapaliliśmy "Ognisko Papieskie". Dwanaście lat po śmierci Jana Pawła II bez wątpienia drugi dzień kwietnia nadal dla Polaków jest dniem, w którym szczególnie wspomina się Wielkiego Polaka.

Podobnie jak i w latach poprzednich podczas "Ogniska Papieskiego" nie zabrakło wzruszeń i refleksyjnego spojrzenia w siebie. W tegorocznym czuwaniu na Hali Boraczej uczestniczyło około 250 osób. Mszę świętą poprowadził ksiądz Jan Goryl wraz z księdzem Władysławem Nowobilskim. Słowa, które padły na szczycie Hali Boraczej w tę noc z pewnością stały się źródłem natchnienia i inspiracji dla wielu z nas.

Uczestnictwo w XII Ogólnopolskim Ognisku Papieskim zaszczyciło wielu dostojnych Gości – Marek Krzemień Honorowy Członek PTTK, a zarazem inicjator „Ogniska”, Lech Drożdżyński były Prezes Zarządu Głównego PTTK oraz członkowie władz komisji Górskiej Turystyki Jeździeckiej Witold Rosa i Jan Wilanowski. Byli z nami parlamentarzyści w osobie Małgorzaty Pępek oraz władz samorządowych gminy Milówka i Węgierska Górka.

Asystę sztandarową wystawili – Koło PTTK im. Jana Pawła II z Węgierskiej Górki, Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan oraz koła łowieckie „Puchacz i „Wierchy” - organizacje  te również zadbały o obecność sygnalisty oraz oddanie „salwę” honorowej w godzinę odejścia do domu Ojca – Papieża Polaka.

W imieniu Prezesa Koła PTTK Węgierska Górka Tadeusza Gołucha dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego "Ogniska Pamięci" a w szczególności „Bacy” Jasiowi Dziedzicowi za przygotowanie „słupów ognia” i poczęstunku, który ufundował wraz z Zdzisławem Kupczakiem, przyjaciołom z Kół PTTK Oddziału Babiogórskiego tj. Grzegorzowi Sczepankowi, Sebastianowi Słapie, Stanisławowi Gołkowi, Tadeuszowi Mreńcy, Prezesom z Koła PTTK - które to było głównym organizatorem Ogniska i wszystkim członkom Koła za liczne przybycie.

Podziękowania za obsługę fotograficzna kierujemy w stronę Dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka Agnieszki Mocek.

Zdjęcia: OPG Węgierska Górka

{gallery}ognisko2017{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail