Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Mszą świętą 30 kwietnia w niedzielę w Kościele w Ciścu rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Strażaka. Święto to tradycyjnie przypada na czwarty dzień maja.  W uroczystej Mszy, której przewodniczył ks. Władysław Nowobilski, uczestniczył Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

W tym dniu podczas wspólnej modlitwy spotkali się strażacy z OSP Cisiec oraz poczty sztandarowe straży z Węgierskiej Górki, Żabnicy i Cisca.

Po mszy świętej do wspólnego stołu zasiedli strażacy wraz z m.in. gospodarzem gminy Wójtem Piotrem Tyrlikiem, księdzem Władysławem Nowobilskim, Komendantem OSP Edmundem Kalfasem, druhem Stanisławem Kulińskim oraz radnymi, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością. Nie zabrakło także dzieci i młodzieży, kandydatów i członków drużyn młodzieżowych.

Komendant OSP Edmund Kalfas zwracając się do strażaków, podziękował strażakom za ofiarną i pełna oddanie służbę.

"Dzień strażaka, nasze coroczne święto, przypada według tradycji na dzień 4 maja. Ta data nie jest przypadkowa. To przecież dzień patrona strażaków -św. Floriana - ustanowiony na pamiątkę jego męczeńskiej śmierci (..). To święto prawie milionowej rzeszy członków OSP w Polsce i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej"- powiedział Komendant OSP Edmund Kalfas.

Święto to jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

Przypomnijmy - Ochotnicza Straż Pożarna w Ciścu została założona w dawnej gminie Cisiec w 1905 roku. Główną przyczyną jej powstania były częste pożary, a szczególnie w placu „Pawlusów”, gdzie w 1904 roku spłonęły przeszło cztery budynki mieszkalne z zabudowaniami gospodarczymi.

Do gaszenia wspomnianego pożaru przybyła wówczas straż pożarna z fabryki z Węgierskiej Górki. Majster tej fabryki Kreps namówił i zachęcił wójta Macieja Dziedzica, aby w gminie założyć własną straż, a oni są gotowi sprzedać tej straży własną sikawkę. Na posiedzeniu radnych powołano członków honorowych oraz złożono pierwsze ofiary na jej organizację.

{gallery}strazC2017{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail