"W górach chodź zawsze tak, żeby nie gubić szlaków" - ze słowami Jana Pawła II, będącymi mottem każdego turysty, wyruszyli na szlak miłośnicy górskich wędrówek. Po raz 18 w Węgierskiej Górce odbył się Rajd Koła PTTK im. Jana Pawła II "Jeden tysięcznik w jeden rok". Tym razem celem odbywającego się 1 maja Rajdu był Abrahamów (857 m n.p.m.)

Punktualnie o godzinie 8.30 w Węgierskiej Górce przy "Głazie Pamięci" spotkali się Rajdowicze, by po zapaleniu zniczy wyruszyć na trasę. Na miejsce zbiórki udało się ponad 150 miłośników gór. W tym gronie nie zabrakło m.in. Wójta Gminy Węgierska Górka Piotra Tyrlika, jego Zastępcy Mariana Kurowskiego, Prezesa PTTK Tadeusza Gołucha oraz radnych. W wyprawie górskiej wzięła również udział Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek, ks. Jan Goryl oraz ks. Władysław Nowobilski.

XVIII Rajd rozpoczął się od zwiedzania Kościoła pw. Świętej Katarzyny w Cięcinie i Zagrody Plebańskiej. Trasa tegorocznego Rajdu prowadziła m.in przez Ficońkę, Abrahamów - gdzie punktualnie o godzinie 12 odprawiony został Anioł Pański - Forty i Bukowinę, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie.

Zdj. Jan Jurasz

Podczas górskiej wędrówki odbył się także Konkurs Wiedzy Turystycznej i o św. Janie Pawle II. W czasie podsumowania Rajdu wręczono legitymacje PTTK, odznaczenia i odznaki turystyczne. Na zakończenie wyprawy wspólnie biesiadowano podczas pikniku turystycznego.

Jednak XVIII Rajd to nie tylko górska wędrówka, to także pożyteczna akcja, podczas której zorganizowano sprzątanie szlaków. „W dalszym ciągu na szlakach są śmieci, co bardzo nas dziwi. A sama wyprawa jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Wspaniała atmosfera, jaka tu panuje, świadczy o tym, iż jest taka potrzeba, by ludzie wychodzili na szlak, chodzili po górach i spotykali się podczas wspólnej wędrówki. Takie Spotkania Ludzi Gór należy kontynuować, bowiem biesiadny klimat tych spotkań, to także doskonała okazja do integracji" - powiedział w rozmowie z nami uczestniczący w XVIII Rajdzie Zastępca Wójta Gminy Węgierska Górka Marian Kurowski.

Zdj. Jan Jurasz

Udostępnij Drukuj E-mail