Jest zlokalizowana w górnej części Żabnicy - Skałce. Podążając czarnym szlakiem na Halę Boraczą oraz do najwyżej położonych malowniczo przysiółków, kaplicę na Skałce mijamy po naszej prawej stronie. Drewniani kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy pochodzi z 1951 roku i została wybudowana dzięki staraniom mieszkańców oraz ks. Karola Śmiecha. Piętnaście lat później dobudowano wieżę. Jej obecne miejsce to efekt przeprowadzki budowli, ponieważ podczas przebudowy drogi przeszkadzała wówczas w prowadzeniu prac remontowych.

Od wielu już lat w Kaplicy na Skałce od czerwca do października odprawiane są plenerowe msze święte. Te szczególne nabożeństwa gromadzą w każdą niedzielę licznych wiernych - zarówno miejscowych, jak i chętnie odwiedzających to miejsce turystów. 

Według przekazów ustnych - w latach osiemdziesiątych Kapliczka na Skałce była ulubionym miejscem zakochanych młodych ludzi: wracające z pobliskich gór - z Lipowskiej czy z Hali Boraczej pary zakochanych - miały w tym miejscu składać sobie przysięgi, które jak czas pokazał - nie były jedynie pustymi słowami. Ponoć małżeństwa zapoczątkowane przyrzeczeniami w Kaplicy na Skałce okazały się być wyjątkowo trwałe. A może to magia tego miejsca....?

 

Udostępnij Drukuj E-mail