Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale w 2009 roku powstał projekt, który zakładał powstanie nowego schroniska górskiego. Niestety nie został on zrealizowany, jednak warto przyjrzeć się jego założeniom.

Plan zakładał zlokalizowanie schroniska na Hali Bacmańskiej, często nazywanej także Motykówką, przy żółtym szlaku prowadzącym z Redykalnego Wierchu na Halę Lipowską. Hala Bacmańska znajduje się na południowym stoku Boraczego Wierchu, który jest szczytem o wysokości 1244 m., co czyni go tym samym jednym z wyższych szczytów w okolicy. W odległości ok. 3,5 km od planowanego schroniska położona jest popularna wśród turystów Hala Boracza. Najbliższe schroniska górskie znajdują się na Hali Boraczej, Hali Lipowskiej, a także na Rysiance.

Projekt od początku swojego istnienia miał być formą geometryczną, bazującą na blokach poukładanych „schodkowo” tak, by całość dopasowana była do ukształtowania terenu hali Bacmańskiej.  Przez środek owej formy geometrycznej miała przebiegać komunikacja, która łączyła bloki po jej prawej i lewej stronie. W wyniku prac projektowych idea została ta sama, jednakże projekt ewoluował. Kolejne etapy projektu zakładały więc bloki poukładane „schodkowo”, które „cięte” byłyby przez przeszklony w całości trzon komunikacyjny. W dolnej części schroniska miał znajdować się profesjonalny wyciąg narciarski.

W projektowanym obiekcie każdy blok odpowiadać miał określonej funkcji. Możemy wyróżnić więc strefę wejściową z bufetem i kominkiem, następnie część na prawo i na lewo od trzonu komunikacyjnego. Na prawo zlokalizowane zostałyby pokoje noclegowe dla dwóch i dla ośmiu osób, natomiast na lewo znajdować miała się część gospodarcza, a także mieszkalna dla kierownika i załogi schroniska. Wzdłuż trzonu komunikacyjnego, po jego prawej i lewej stronie, w przeszklonych częściach znajdować się miały miejsca przeznaczone na rozrywkę. Szerokie dojścia pozwoliłyby na swobodne ustawienie tam stołów do tenisa stołowego, a także specjalnych stolików do gry w szachy.

Projekt miał również nazwę dla schroniska: to „Boracza Sky Express”. Jednak obiekt miał stanowić centrum sportów zimowych, co z definicji wykracza poza pojęcie samego schroniska. Wyciąg miał być wyposażony w nowoczesny sprzęt firmy „Doppelmayr”, wykonany w konstrukcji stalowej. Dolna stacja wyciągu miała być skonstruowana specjalnie tak, by amatorom zimowego szaleństwa zapewnić ciągłość w jeździe. Dla jeszcze większego zwiększenia atrakcyjności obiektu, w okolicach dolnej stacji zlokalizowanoby snow park dla snowboradzistów i narciarzy.

Autorem projektu koncepcyjnego jest firma ConceptPro Michał Szafarczyk www.concept-pro.pl. Firmie ConceptPro Michał Szafarczyk jednocześnie dziękuję za udostępnienie materiałów.

{gallery}borschronisko{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail