Przed nami niezwykłe wydarzenie, na które zapraszamy nie tylko koneserów muzyki, lecz i każdego, kto ma ochotę uczestniczyć z nami w muzycznej uczcie. Ogromne zainteresowanie zeszłorocznym koncertem organowym sprawiło, iż i w tym roku zapraszamy na kolejną jego edycję. Ten wspaniały koncert wybitnego kompozytora i organisty Henryka Botora odbędzie się w Kościele Przemienienia Pańskiego w niedzielę 25 czerwca o godz. 19.

Kim jest Henryk Botor?

HENRYK JAN BOTOR

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z dyplomami: Wychowania Muzycznego (1984 r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989 r.) oraz organów w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (z wyróżnieniem 1989 r.). W 1988 r. pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana.

W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim „Vox Basilicae Calisiensis” w Kaliszu za utwór na chór a capella. Również w 2002 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „ Muzyka Ogrodowa” w Krakowie.

W swym dorobku kompozytorskim posiada utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne, pieśni oraz koncerty na instrument solowy i orkiestrę. Opracowywał pieśni liturgiczne wykonywane w Rzymie z okazji urodzin i 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic i Chór Polskiego Radia z Krakowa. Komponował muzykę liturgiczną oraz opracowywał pieśni na Ingres Arcybiskupi Kardynała Stanisława Dziwisza oraz na wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku.

W 2014 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury i sportu. W 2016 roku został laureatem XLIII edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje.

Udostępnij Drukuj E-mail