Tworzą jedyną w swoim rodzaju aleję wzdłuż drogi nieopodal Urzędu Gminy w Węgierskiej Górce. Monumentalne, mierzące od 4,5 do 5 metrów rzeźby, górują nad spacerowiczami, a ich w spojrzenia zdają się bacznie obserwować otaczający świat. Nie wzbudzają grozy, lecz zaciekawienie. Sylwetki wąsatych zbójów wykonanych topolowego drzewa.

Aleja Zbójników powstała w 2009 roku. Ich bohaterowie dobrani zostali tak, by tematycznie nawiązywać do historii Węgierskiej Górki i początków osadnictwa na tych terenach. Podkreśla to zarazem przygraniczny charakter miejscowości oraz od dawna przenikających się kultur ludów ościennych. Jest więc i węgierski książę, jest i góralka. Uwagę zwraca Zbój z ciupagą czy Harnaś. Sama Aleja jest rezultatem dziewięciodniowego pleneru rzeźbiarskiego, kiedy to spod dłuta sześciu rzeźbiarzy ukazało się sześć rzeźb. Inicjatorem pleneru i Alei Zbójników był Tadeusz Gołuch, dla którego sfinalizowanie tego przedsięwzięcia było spełnieniem długoletniego marzenia. 

Celem pleneru było przedstawienie i utworzenie Alei Zbójników w Węgierskiej Górce, co stanowić miało jednocześnie skrócony przegląd postaci i dziejów zbójnictwa na Żywiecczyźnie. Zjawisko to silnie wpisało się i zakorzeniło w lokalnych tradycjach, stanowiło jak i nadal stanowi istotny element naszej kultury góralskiej. Obecnie uwidacznia się to w tańcu, śpiewie, strojach, ale i innych formach obrzędowych oraz twórczości ludowej.

Zdjęcia: OPG Węgierska Górka i kawu

Udostępnij Drukuj E-mail