Wracamy do nie tak dawno podjętego tematu, jakim był barszcz Sosnowskiego. Problem okazał się bardzo „palący" i spowodował dużą reakcję naszych czytelników. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik wyjaśnia więc niejasne kwestie oraz informuje, w jaki sposób gmina Węgierska Górka przeciwdziała tej inwazyjnej roślinie.

„Barszcz Sosnowskiego to nie jest problem, który dotyczy ogólnie gminy, w tym i gminy Węgierska Górka. Ten temat nie jest rozwiązany w skali całego kraju. Kwestię tę powinno uregulować Ministerstwo Środowiska, wzorując się chociażby na innych krajach, gdzie na walkę z barszczem z budżetu państwa przeznaczone są określone środki finansowe. Jeśli chodzi o samorządy - mogą pomagać w zakresie programów, jednak one się nie pojawiają, co oczywiście związane jest z kosztami.

W praktyce wygląda to więc tak, że właściciel działki, na której rośnie barszcz Sosnowskiego, pozostawiony jest sam sobie. Właściciele działek we własnym zakresie zwalczają tę roślinę środkami chemicznymi, jest to walka kilkuletnia, jednak gdy takie działanie prowadzone jest systematycznie - jest skuteczne. Jednak często osoby prywatne ze względu na koszty środków chemicznych, nie podejmują żadnych kroków. Inni jeszcze stosują ogrodzenia, które uniemożliwiają narażenie osób trzecich na poparzenia.

Jeśli chodzi o gminę Węgierska Górka, barszcz Sosnowskiego jest na terenach kolejowych, RZGW i na terenach Starostwa Powiatowego oraz na działkach prywatnych. Do tych wszystkich instytucji i do osób fizycznych kierowane są pisma, w których apelujemy o zajęcie się tym tematem. Jeśli właściciel działki, na której rośnie barszcz Sosonowskiego, chciałby mimo wszystko poczynić kroki unieszkodliwiające tę niebezpieczną roślinę, gmina Węgierska Górka jest w stanie wspomóc finansowo zakup stosownych środków chemicznych. Należy się jedynie zgłosić.

Dziś (tj. 11 lipca) barszcz Sosnowskiego był wycinany przy Młynówce, czyli z terenu należącego do RZGW.”

Udostępnij Drukuj E-mail