W dziejach historii Polski II wojny światowej na trwałe wpisała się bohaterska obrona Węgierskiej Górki, mająca również ogromne znacznie strategiczne.

II wojna światowa na Żywiecczyźnie rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Wówczas to 7 Bawarska Dywizja Piechoty przez Przełęcz Zwardońską wkroczyła w dolinę Soły. Zwardoń otoczony z dwóch stron nie miał szans na przetrwanie. Już 2 września 1939 r. w godzinach rannych nastąpiło kolejne uderzenie na odcinku od Ujsół przez Milówkę, Kamesznicę do rejonu Istebnej. W okolicach Milówki nacierające wojska niemieckie natrafiły na zdecydowany opór.

„Budujcie Arkę przed potopem..."

Po zajęciu przez wojska niemieckie Czech i Słowacji, podjęto decyzję o budowie fortyfikacji zabezpieczającą południową granicę Polski, w tym budowę fortu obronnego "Węgierska Górka". Prace trwały już w okresie lipca i sierpnia 1939 roku.

Z zaplanowanych 21 schronów wybudowano w stanie surowym 5: „Waligóra”, „Włóczęga”, „Wędrowiec”, „Wąwóz” i „Wyrwidąb”.

„Polacy w maju 1939 roku rozpoczęli budowę linii fortów w Węgierskiej Górce. Prace wykonywało około trzystu junaków zgrupowanych w organizacji Junacki Hufiec Pracy, którzy zakwaterowani byli w barakach. Sztab budowy i oddział Korpusu Ochrony Pogranicza rozlokowany w był w Węgierskiej Górce. Wkrótce do tej miejscowości zaczęły przybywać pociągi załadowane materiałami budowlanymi. (...) Grupy budowlane pracowały dzień i noc. (...) W sierpniu tempo budowy zostało wyraźnie zwiększone. Zaangażowano ludność cywilną do budowy okopów. (...) Dla większości mieszkańców udział w tych pracach był sprawą honoru (...) Mimo to żaden Polak nie myślał o tym, że wybuch wojny jest tak blisko."*

1 września 1939 roku do walki stanęło ok. 1000 żołnierzy polskich pod dowództwem mjr Kazimierza Czarkowskiego, mającego do dyspozycji Batalion KOP „Berezwecz”, 151 Baterii Artylerii Górskiej. Łącznie około 1100 oficerów i żołnierzy. Na ten odcinek natarła niemiecka 7 Dywizja Piechoty licząca 17700 oficerów i żołnierzy ok. 150 dział i 140 cmk. Schron bojowy „Wędrowiec” – dow. Kpt. Tadeusz Semik, zastępca sierż. – Stanisław Raczyński. Załoga liczyła 3 podoficerów i 15 szeregowców. Łącznie 20 żołnierzy.

Bitwa o przełamanie umocnień rygla obronnego Węgierska Górka stoczona została w dniach 2-3 września 1939 roku. Po wycofaniu Batalionu "Berezewicz" w nocy z 2/3 września tylko 3 schrony powstrzymywały niemiecką dywizję. Ostatni schron "Wędrowiec" poddał się około godz. 17 w dniu 3 września. Łącznie straty polskie to 13 zabitych i ok. 20 rannych. Straty niemieckie w walkach to około 100 zabitych i kilkuset rannych. Zacięta obrona Węgierskiej Górki pozwoliła na wycofanie grupy operacyjnej „Bielsko” i zapobiegła rozbiciu południowego skrzydła obrony Armii „Kraków”. Obrona ta przeszła do historii jako „Westerplatte Południa”.

Już 19 sierpnia w najbliższą sobotę 19 o godz. 16.00 przy Schronie Bojowym "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce odbędzie się widowiskowa i ciesząca się dużym zainteresowaniem Rekonstrukcja Historyczna "Węgierska Górka 1939 - Westerplatte Południa" obejmująca zmagania wojenne z dni 1-3 września 1939 r.

 

 

*Z dziennika Karola Tapli, [W:] "Obrońcy Węgierskiej Górki", S.Suchanek, P.Suchanek, M. Zarwański. 

Udostępnij Drukuj E-mail