Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

„Po przeprowadzonych pracach termomodernizacyjnych oddaliśmy do użytku przedszkole w Węgierskiej Górce i cieszy nas to, iż dzieci mogą uczyć się w odremontowanej nowoczesnej placówce. W przedszkolu wymieniono m.in pokrycie dachowe, okna, grzejniki, stolarkę drzwiową, pomalowane zostały także pomieszczenia lekcyjne. Podkreślić należy, iż w gminie Węgierska Górka oświata - a w szczególności oświata przedszkolna - jest zadaniem priorytetowym. Dbamy o to, by nasze najmłodsze dzieci przebywały w komfortowych warunkach. Dotyczy to nie tylko samych pomieszczeń, ale i kadry pedagogicznej, obecnie mamy dobrych nauczycieli. Ważną uwagę przywiązujemy również do tego, by posiłki były odpowiedniej jakości, a to wszystko składa się na to, iż wychowanie przedszkolne w gminie Węgierska Górka jest na bardzo wysokim poziomie" - powiedział Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

W miniony poniedziałek 4 września dzieci powitały nowy rok szkolny w progach zmodernizowanej placówki: od marca do końca sierpnia przeprowadzono prace remontowe i termomodernizację przedszkola w Węgierskiej Górce.

Celem projektu była m.in poprawa stanu atmosfery na terenie gminy Węgierska Górka poprzez kompleksową termomodernizację obiektu będącego własnością gminy. Dotychczasowy stan budynku, w którym mieści się przedszkole publiczne, powodował wysokie zapotrzebowanie na energię cieplną. Brak ocieplenia, stare okna i drzwi oraz nieefektywna sieć CO powodowała duże wydatki na dostarczenie ciepła, co z kolei determinowało wysoka ilość spalin do atmosfery.  

W ramach wskazanego przedsięwzięcia w przedszkolu w Węgierskiej Górce przy ulicy Zielonej 39 zostały wykonane następujące prace:

* poprawa całkowitej sprawności CO zrealizowana została poprzez wymianę instalacji, grzejników na grzejniki konwektorowe z możliwością regulacji miejscowej i zamontowanie regulatora centralnego,

* zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie przez ściany zewnętrzne poprzez zagruntowanie podłoża, przyklejenie warstwy wełny mineralnej o grubości 15 cm, wykończenie tynkiem dekoracyjnym,

* zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie przez stropodach poprzez ułożenie warstwy wełny mineralnej grubości 20 cm. Wymiana pokrycia dachowego,

* zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie i infiltrację przez stolarkę poprzez wymianę stolarki zewnętrznej na bardziej szczelną z PCV.

Zakres rzeczowy realizacji projektu obejmował:

a. wymianę 44 grzejników na konwektorowe z termostatami oraz zabudowanie centralnego regulatora pogodowego z licznikiem ciepła,

b. docieplenie ścian zewnętrznych warstwą wełny mineralnej o grubości 15 cm,

c. docieplenie dachu warstwą wełny mineralnej Isover o grubości 20 cm i wykonanie nowego pokrycia dachowego blachodachówką,

d. wymianę aluminiowych okien na PCV z szybą U = 1,0 W/m2.

Efektem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną netto budynków z 716,58 GJ/rok do 220,26 GJ/rok, co daje oszczędność w wysokości 444,44 GJ/rok. Dodatkowym efektem jest więc znacząca redukcja kosztów ogrzewania i poprawa komfortu cieplnego użytkowników.

Całkowity koszt inwestycji to kwota 589 227,15 zł, z czego:

  • środki własne - 310 167,15,
  • dotacja WFOŚIGW - 38 657,00,
  • pożyczka WFOŚIGW - 240 403,00.

„Udało nam się przeprowadzić termomodernizację budynku przedszkolnego, na którą długo czekaliśmy. Budynek jest ocieplony, jest piękna elewacja na zewnątrz, co powoduje, iż obiekt stał piękny i nowoczesny. (...). Po termomodernizacji polepszył się nasz komfort pracy. Już teraz słyszę głosy zadowolenia od rodziców, co bardzo nas również cieszy. Myślę, że i dzieci i pracownicy zauważyli sporo zmian na plus. To dla nas ogromna satysfakcja. Udało nam się poza tym połączyć dwie duże sale lekcyjne drzwiami rozsuwanymi. Sale te będą nam potrzebne na większe uroczystości. (...)" - powiedziała Dyrektor Przedszkola, Urszula Kąkol.

{gallery}27{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail