Do tego, że Węgierska Górka jest miejscem zarówno pięknym, jak i ciekawym historycznie, nie trzeba nikogo przekonywać. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miejscowość zyskała jednak wielu nowych entuzjastów, którzy z uśmiechem wspominają pobyt w malowniczym miejscu nad rzeką Sołą. Mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów gmina jest coraz częściej rozpoznawana przez Polaków, nie tylko poprzez znajdujące się na jej terenie fortyfikacje obronne z okresu II wojny światowej i piękne widoki, ale także poprzez silny rozwój infrastruktury i nowe atrakcje, które umilają czas przybywającym na wypoczynek.

Na przestrzeni ostatnich lat Węgierska Górka przeszła sporą metamorfozę. Dzięki zdobytym przez władze gminy funduszom europejskim zmodernizowano deptak nad rzeką Sołą, wybudowano amfiteatr oraz halę widowiskowo-sportową. Dzięki tym przedsięwzięciom do miejscowości jeszcze chętniej zaczęli przybywać sympatycy spacerów i entuzjaści różnorakich sportów. Na hali można obejrzeć mecze siatkówki i koszykówki, a ponadto skorzystać z siłowni lub zapisać się na zajęcia fitness. Spacer po bulwarach można urozmaicić wynajęciem gokartów. Kolejnym wielkim projektem, które ułatwiło życie nie tylko turystom, ale i mieszkańcom Węgierskiej Górki, było wybudowanie centrum handlowego. Wszyscy zainteresowani mogą zrobić zakupy w jednej z większych sieci supermarketów w Polsce, nabyć potrzebne produkty w kwiaciarni, aptece, wielu sklepach obuwniczych i odzieżowych czy nawet skorzystać z usług fryzjerskich. Co więcej, centrum cały czas rozwija się, o czym świadczyć może otwieranie nowych punktów popularnych sieciówek. W czasie wakacyjnym na rozległej łące w bezpośrednim otoczeniu centrum często można zobaczyć wypasające się owce, pilnowane przez bacę i pasterskie psy. Jest to nie lada gratka nie tylko dla dzieci, ale i wszystkich, którzy dotychczas nie mieli okazji podziwiać podobnych widoków.

 

Produkt regionalny górą

Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatniego czasu na terenie Węgierskiej Górki powstało wiele miejsc, w których można kupić regionalne produkty. Zakup góralskiej chusty, ręcznie robionych bibelotów lub drewnianej ciupagi nie jest żadnym problemem. Ponadto wiele niedużych sklepików oferuje smaczne i ekologiczne produkty żywnościowe. Swojskie kiełbasy, owcze sery oraz przetwory i weki z pobliskich gospodarstw są w stanie przypaść do gustu najbardziej wymagającym podniebieniom. Co więcej, nowo powstałe kawiarnie oferują lody własnego wyrobu, a drewniane, góralskie karczmy już samym wyglądem zapraszają do zjedzenia smacznego placka z boczkiem albo popularnego tym regionie „jadła drwala”. Smakoszy piwa ucieszy na pewno wiadomość o otwarciu w niedalekiej przyszłości lokalnego browaru oferującego piwo o ciekawych walorach smakowych.

Warto wspomnieć, że miejscowość ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową; turyści mogą zatrzymać się w licznych pokojach gościnnych, polu namiotowym, domkach letniskowych czy nawet hotelach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza „Zacisze”, które oferuje usługi SPA oraz posiada terenie obiektu restaurację i kryty basen.

 

W co się bawić, gdzie się bawić?

Osoby przyjeżdżające do miejscowości na pewno nie będą się nudzić, zwłaszcza w lecie. Uroczyste obchody dni Węgierskiej Górki na pewno zainteresują fanów muzyki rozrywkowej; co roku, zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia, odbywają się tam liczne koncerty popularnych muzyków i zespołów. Tamtejsza scena gościła takie gwiazdy, jak na przykład: Wilki, Happysad, Dżem czy T. Love; w roku 2017 dla tłumów zaśpiewała Margaret i Kamil Bednarek. Poza tym na wspomnianym terenie organizowanych jest wiele eventów oraz imprez. Przykładem może być coroczny bieg na szczyt Rysianki, puchar Beskidów w kolarstwie górskim, rodzinne rajdy oraz imprezy okolicznościowe, organizowane w ciągu całego roku. Szczególnie hucznie obchodzony jest Wielki Finał WOŚP, organizuje się koncerty walentynkowe czy góralskie ostatki. Bardzo ciekawym wydarzeniem jest Herbaciarnia Literacka, organizowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce. Podczas kilku spotkań w ciągu roku można, przy filiżance herbaty, posłuchać opowieści ciekawych ludzi; poetów, wydawców, podróżników. Ponadto bardzo dobrze funkcjonujący Ośrodek Promocji Gminy często organizuje wystawy lokalnych artystów i fotografów, zachęca również dzieci do udziału w organizowanych zajęciach plastycznych i technicznych.

 

Dla historyków i amatorów górskich wędrówek

Węgierska Górka nie bez przyczyny nazywana jest „Westerplatte Południa”. Jednym z najbardziej znanych historycznych obiektów na jej terenie są fortyfikacje obronne z okresu II wojny światowej. W jednym z nich, forcie Wędrowiec, utworzone zostało muzeum. Można w nim obejrzeć umundurowanie oraz broń walczących w tamtym okresie, poczytać o historii miejsca oraz oglądnąć fotografie poległych. Co ważne, wejście do niewielkiego, ale zapadającego w pamięć muzeum jest bezpłatne, a co roku, 1 września ma tam miejsce uroczysta msza święta z honorowymi salwami. Ciekawym miejscem na terenie Węgierskiej Górki jest także skwer Jana Pawła II, gdzie można odpocząć, oraz platforma widokowa, z której widok rozpościera się na przepiękną górską panoramę. Na dłuższy spacer warto wybrać się Traktem Cesarskim, czyli malowniczym leśnym deptakiem wybudowanym w XVIII wieku za panowania cesarza Józefa II. Dwukilometrowy odcinek posiada 9 przystanków, na których można dowiedzieć się ciekawych informacji na temat fauny i flory tutejszego ekosystemu. Oczywiście warto pamiętać o tym, że Węgierska Górka jest miejscem, z którego szlakami o różnej trudności można dojść na wiele okolicznych szczytów, takich, jak: Rysianka, Barania Góra czy Prusów. Co więcej, miejscowość jest położona w niewielkiej odległości od Jeziora Żywieckiego czy samego Żywca, w którym można zobaczyć wiele ciekawych obiektów, na przykład: Muzeum Browaru, niedawno odnowiony rynek czy Zamek Habsburgów. Również bliższe tereny, takie jak Żabnica czy Milówka mają wiele do zaoferowania turystom, którzy interesują się folklorem i doceniają piękno górzystych krajobrazów.

Podsumowując, Węgierska Górka jest doskonałą destynacją turystyczną nie tylko dla osób chcących odpocząć od zgiełku miasta. We wspomnianym rejonie dobrze poczują się ludzie aktywni, doceniający bezpośredni kontakt z naturą oraz ci, którzy zamiast wygrzewać się na leżaku, wolą zgłębiać tajniki kultury ludowej oraz historii.

 

Udostępnij Drukuj E-mail