Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Mija 71 lat od wydarzeń, które wypełniły mroczna kartę historii Żywiecczyzny. Mowa o rocznicy zamordowanych przez UB i NKWD Żołnierzy Wyklętych, którzy w dniach od 1 do 8 września 1946 roku zostali wywiezieni z terenów m.in Ciśca, Cięciny, Milówki i Kamesznicy. Szczątki żołnierzy z oddziału Henryka Flamego "Bartka" zostały odnalezione w Grodkowie.

By uczcić pamięć bohaterów w Grodkowie w minioną sobotę 9 września odbyły się uroczystości pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tych doniosłych wydarzeniach z gminy Węgierska Górka uczestniczyły rodziny straconych Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystościach 71. rocznicy mordu na Żołnierzach Wyklętych w Grodkowie wziął udział Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

Podczas sobotniego spotkania odsłonięto nazwę ronda przy ulicy Sienkiewicza w Grodkowie, które od tej pory będzie nosić nazwę - „Rondo im. Żołnierzy Wyklętych Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka” w Starym Grodkowie. Obok Polany Śmierci na płycie lotniska odbyła się msza święta w intencji pomordowanych.

Przypomnijmy - dzięki pracom IPN na terenie byłego lotniska wojskowego odnaleziono szczątki żołnierzy, którzy podstępem zostali zgładzeni przez NKWD latem 1946 roku. Odnaleziono także elementy wyposażenia. Część żołnierzy „Bartka” zgładzono na Polanie Śmierci we wsi Barut. Ich szczątki ekipa prof. Szwagrzyka znalazła w 2013 r.

{gallery}29{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail