Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

1 lutego 2018 w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmu, w których wzięła udział delegacja rodzin z gminy Węgierska Górka na czele z Wójtem Piotrem Tyrlikiem oraz członkowie Narodowych Sił Zbrojnych „Rodzynki” z Prezesem Łukaszem Lewandowskim.

Gości przywiał Prezydent RP Andrzej Duda, który wyraził szacunek wobec bohaterów i podziękował tym, którzy zaangażowali się w proces poszukiwania - (...) to jest ogromne zadanie – odnalezienie bohaterów naszej wolności, bohaterów walki o suwerenną, niepodległą Polskę.

Następnie uroczyście ogłoszono dwadzieścia dwa nazwiska ofiar zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich, których szczątki odnalezione zostały zarówno w Polsce jak i za granicą.

Z gminy Węgierska Górka noty otrzymały rodziny: Koniorów, Maślanków, Pajestków. Notę identyfikacyjną Franciszka Koniora odebrała siostra Cecylia Białożyt, Karola Maślanki i Józefa Maślanki – wnuk ich brata Piotr Drobny, Michała Pajestki – bratanica Maria Bednarz.

Szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału, którym dowodził Henryk Flame ps. "Bartek" zostały odnalezione w marcu 2016 r. w ramach prac archeologicznych IPN na tzw. Polanie Śmierci w Starym Grodkowie koło Barutu (woj. opolskie). W listopadzie 2016 roku wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk spotkał się w Węgierskiej Górce z członkami rodzin żołnierzy „Bartka”, wtedy to  został pobrany materiał genetyczny do badań porównawczych.

Co wiadomo o bohaterach z gminy Węgierska Górka?

Franciszek Konior pseud. „Rekin” urodził się 30 marca 1926 r. w Cięcinie. W latach 1945 – 1946 był żołnierzem zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Został zamordowany w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Szczątki Franciszka Koniora zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim.

Bracia Józef Maślanka pseud. „Borsuk” ur. 6 października 1921 r. w Ciścu i Karol Maślanka pseud. „Tygrys” ur. 22 października 1923 r. w Ciścu byli w latach 1945 – 1946 żołnierzami zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Zostali zamordowani w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Zniszczone w wyniku eksplozji szczątki jednego z braci zostały odnalezione w marcu 2016 r. w wyniku prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim. Na podstawie badań genetycznych nie można jednakże określić, do którego z braci Maślanków należą zidentyfikowane szczątki.

Michał Pajestka pseud. „Leszczyna” urodził się 11 sierpnia 1925 r. w Ciścu. W latach 1945 – 1946 był żołnierzem zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Został zamordowany w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Zniszczone na skutek eksplozji szczątki Michała Pajestki zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim.

Podczas uroczystości Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik w imieniu rodzin zidentyfikowanych ofiar złożył podziękowania oraz wyrazy szacunku dla Prezydenta RP oraz IPN. Uwagę zwrócił na  bohaterskość ofiar, którzy spełniali swój obowiązek wobec ojczyzny i oddali życie za jej wolność. Podkreślił, że naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o poległych bohaterach i ofiarach totalitaryzmu.

Wydarzenie zakończyła przejmująca prezentacja filmowa dotycząca miejsc poszukiwań ofiar, rozpoczynająca się od słów ”Oni mieli zniknąć bez śladu”. Tymczasem ta uroczystość udowadnia, że o ich bohaterstwie pozostanie pamięć na wieki.

Poniżej transmisje z tego wydarzenia:

Transmisja - Prezydent.pl

Transmisja - LIVE SWS

 

Zdjęcia i źródło: OPG w Węgierskiej Górce

{gallery}noty{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail