Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Historia Odlewni Żeliwa  sięga XIX wieku, kiedy to w roku 1838 rozpoczęto budowę zakładu hutniczego w ówczesnej Cięcinie.

Po kilku latach huta ustąpiła miejsca odlewni żeliwa i fabryce armatury, która, pomimo wojen, wzlotów i upadków, nieustannie się rozwijała i była w okresie przed i powojennym czołowym producentem armatury nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku zmiany systemu politycznego i gospodarczego w Polsce stały się przyczyną trudności jakie napotkała Fabryka w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. W ich następstwie, w roku 2000, zakład wszedł w skład francuskiej grupy odlewniczej i zmienił nazwę na METALPOL.

W następnych latach Fabryka, wykorzystując pomoc i doświadczenie specjalistów francuskiej Grupy, została gruntownie zmodernizowana i zreorganizowana aby spełniać standardy zachodnio-europejskie.

W roku 2010 METALPOL stał się na powrót firmą o całkowicie polskim kapitale. METALPOL kontynuuje  tradycje Fabryki Armatury i Odlewni Węgierska Górka i  jest jednym  z  najstarszych zakładów branży odlewniczej w Polsce.

Najważniejsze fakty z historii Odlewni Żeliwa  na przestrzeni lat w skrócie: 

1838  Utworzenie huty żelaza należącej do Arcyksięcia Habsburga
1860  Początki odlewni (odlewanie rur)
1926  Uruchomienie produkcji rur o1200  o długości 5 m
1945  Nacjonalizacja fabryki i utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Fabryka Armatury i Odlewnia Węgierska Górka"
1975  Uruchomienie automatu DISAMATIC oraz dwóch 6-cio tonowych pieców elektrycznych
2000  Zakup FAiO przez francuską Grupę odlewniczą CF2M - zmiana nazwy na METALPOL Węgierska Górka
2000 - 2003  Gruntowna restrukturyzacja zakładu
2005  Podwojenie produkcji, wykorzystanie całkowitych zdolności produkcyjnych Zakładu
2006 – 2007  Inwestycja w poziomą linię odlewniczą, dwa dodatkowe piece 6-cio tonowe oraz reorganizacja zakładu
2010  Wykup menadżerski 100% udziałów METALPOLu.

Najstarsze zachowane zdjęcia:

Na zdjęciach widać zabudowania Huty wraz z wielkimi piecami zlikwidowanymi w 1905 roku. Na pierwszym planie fabryka suchej destylacji drewna, uruchomiona w 1885 r., w głębi zabudowania Odlewni. Fabryka destylacji na przełomie XIX i XX w. była głównym dostawcą węgla drzewnego dla Huty Karola Ludwika. Fabryka została zlikwidowana w 1931 roku. Rok 1913. Fontanna w ogrodzie hutniczym. W tle siedziba zarządu odlewni. Front budynku Huty Karola Ludwika, w głębi z lewej strony widoczne dwa wielkie piece rozebrane w 1905 roku. Front odlewni po likwidacji wielkich pieców w 1905 roku. Rok 1917 - Gospoda Hutnicza. Prawdopodobnie koniec XIX w. Grupa pracowników wydziału odlewni Huty Karola Ludwika. Praca w odlewni żeliwa w okresie I wojny światowej.

{gallery}staremetalpol{/gallery}

 Zdjęcia z okresu międzywojennego, gdy na czele "Węgierskiej Górki" stał prof. Jerzy Buzek (lata 1918 - 1939)

 II Wojna Światowa,"Węgierska Górka" pod zarządem okupanta (lata 1939 - 1945)

 Czasy Odlewni Żeliwa pod zarządem państwowym (lata 1945 - 1992) oraz Fabryki Armatury i Odlewni (1992 - 1999)

Metalpol dzisiaj:

Na zdjęciach widać moment ściągania żużla z kadzi do pojemnika, pracę przy jednym z elektrycznych pieców indukcyjnych do wytapiania żeliwa oraz jak pracownik sypie do kadzi z płynnym żeliwem koagulator żużla. Na pierwszym planie odlewy w trakcie studzenia w hali odlewni.

{gallery}metalpoldzis{/gallery}
 

Pod linkiem możecie obejrzeć pamiątki związane z historią zakładu, zobaczyć  video, przejrzeć zbiór dokumentów archiwalnych w tym: koncesje, statuty, dyplomy, foldery reklamowe, artykuły naukowe. Znajduje się tutaj również katalog poświęcony ludziom zasłużonym dla Odlewni Żeliwa (Prezesi, Dyrektorzy, pracownicy firmy).

źródło i zdjęcia: historia.metalpol.com (Dziękujemy Panu G. Skrzpykowi za zgodę na udostępnienie zdjęć  na portalu WGmedia.)

 

Udostępnij Drukuj E-mail