Historia Odlewni Żeliwa sięga XIX wieku, kiedy to w roku 1838 rozpoczęto budowę zakładu hutniczego w ówczesnej Cięcinie.
Po kilku latach huta ustąpiła miejsca odlewni żeliwa i fabryce armatury, która, pomimo wojen, wzlotów i upadków, nieustannie się rozwijała i była w okresie przed i powojennym czołowym producentem armatury nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku zmiany systemu politycznego i gospodarczego w Polsce stały się przyczyną trudności jakie napotkała Fabryka w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. W ich następstwie, w roku 2000, zakład wszedł w skład francuskiej grupy odlewniczej i zmienił nazwę na METALPOL.
W następnych latach Fabryka, wykorzystując pomoc i doświadczenie specjalistów francuskiej Grupy, została gruntownie zmodernizowana i zreorganizowana aby spełniać standardy zachodnio-europejskie.
W roku 2010 METALPOL stał się na powrót firmą o całkowicie polskim kapitale. METALPOL kontynuuje tradycje Fabryki Armatury i Odlewni Węgierska Górka i jest jednym z najstarszych zakładów branży odlewniczej w Polsce.
Najważniejsze fakty z historii Odlewni Żeliwa na przestrzeni lat w skrócie:
1838 Utworzenie huty żelaza należącej do Arcyksięcia Habsburga
1860 Początki odlewni (odlewanie rur)
1926 Uruchomienie produkcji rur o1200 o długości 5 m
1945 Nacjonalizacja fabryki i utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Fabryka Armatury i Odlewnia Węgierska Górka"
1975 Uruchomienie automatu DISAMATIC oraz dwóch 6-cio tonowych pieców elektrycznych
2000 Zakup FAiO przez francuską Grupę odlewniczą CF2M - zmiana nazwy na METALPOL Węgierska Górka
2000 - 2003 Gruntowna restrukturyzacja zakładu
2005 Podwojenie produkcji, wykorzystanie całkowitych zdolności produkcyjnych Zakładu
2006 – 2007 Inwestycja w poziomą linię odlewniczą, dwa dodatkowe piece 6-cio tonowe oraz reorganizacja zakładu
2010 Wykup menadżerski 100% udziałów METALPOLu.
Najstarsze zachowane zdjęcia:
Na zdjęciach widać zabudowania Huty wraz z wielkimi piecami zlikwidowanymi w 1905 roku. Na pierwszym planie fabryka suchej destylacji drewna, uruchomiona w 1885 r., w głębi zabudowania Odlewni. Fabryka destylacji na przełomie XIX i XX w. była głównym dostawcą węgla drzewnego dla Huty Karola Ludwika. Fabryka została zlikwidowana w 1931 roku. Rok 1913. Fontanna w ogrodzie hutniczym. W tle siedziba zarządu odlewni. Front budynku Huty Karola Ludwika, w głębi z lewej strony widoczne dwa wielkie piece rozebrane w 1905 roku. Front odlewni po likwidacji wielkich pieców w 1905 roku. Rok 1917 - Gospoda Hutnicza. Prawdopodobnie koniec XIX w. Grupa pracowników wydziału odlewni Huty Karola Ludwika. Praca w odlewni żeliwa w okresie I wojny światowej.
http://www.wgmedia.eu/aktualnosci/z-zycia-gminy/3262-historia-odlewni-zeliwa-w-wegierskiej-gorce#sigFreeIdc580f87c6b
II Wojna Światowa,"Węgierska Górka" pod zarządem okupanta (lata 1939 - 1945)
Metalpol dzisiaj:
Na zdjęciach widać moment ściągania żużla z kadzi do pojemnika, pracę przy jednym z elektrycznych pieców indukcyjnych do wytapiania żeliwa oraz jak pracownik sypie do kadzi z płynnym żeliwem koagulator żużla. Na pierwszym planie odlewy w trakcie studzenia w hali odlewni.
http://www.wgmedia.eu/aktualnosci/z-zycia-gminy/3262-historia-odlewni-zeliwa-w-wegierskiej-gorce#sigFreeId4984cfe5d6
Pod linkiem możecie obejrzeć pamiątki związane z historią zakładu, zobaczyć video, przejrzeć zbiór dokumentów archiwalnych w tym: koncesje, statuty, dyplomy, foldery reklamowe, artykuły naukowe. Znajduje się tutaj również katalog poświęcony ludziom zasłużonym dla Odlewni Żeliwa (Prezesi, Dyrektorzy, pracownicy firmy).
źródło i zdjęcia: historia.metalpol.com (Dziękujemy Panu G. Skrzpykowi za zgodę na udostępnienie zdjęć na portalu WGmedia.)