Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę jak bolesne jest uczucie wykluczenia i odrzucenia. Nieraz można przeczytać i usłyszeć o świadectwach różnych osób, które zostały skrzywdzone tylko dlatego, że różnią się w jakiś sposób od reszty społeczeństwa. Czasem dotyka to też osób niepełnosprawnych, które nie dość, że mają problemy zdrowotne, to muszą borykać się dodatkowo z niezrozumieniem, czasem najbliższego nawet otoczenia. Dlatego też postawę akceptacji i zrozumienia trzeba pokazywać i kształtować od lat najmłodszych, kiedy to dzieci cechują się dużą otwartością.

Doskonale rozumieją to w Węgierskiej Górce, gdzie przez Ośrodek Promocji Gminy, został zorganizowany kolejny już raz integracyjny bal karnawałowy. Do jego przygotowania włączyło się aktywnie Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Węgierka", które już prawie od pięciu lat działa na rzecz zmiany otaczającej rzeczywistości i poprawy warunków życia z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Przygotowało ono kawiarenkę, gdzie można było spróbować smacznych wypieków i napić się dobrej kawy.

Tematem tegorocznego balu były postaci z bajek, a dzieci i rodzice wspaniale się do niego przygotowali. Słodycze za pomysłowe i oryginalne stroje wręczył dzieciom Wójt Gminy Węgierska Górka,  a doskonała wspólna zabawa zebranych rodziców i dzieci, prowadzona przez animatorów, pokazała, że jest to doskonały pomysł, aby w ten właśnie sposób dzieci niepełnosprawne mogły zdobywać pewność siebie, a pełnosprawne miały możliwość wzajemnego, rozbudzającego wrażliwość i pouczającego kontaktu.

W bajkowym więc nastroju dzieci z gminy Węgierska Górka zakończyły karnawał, a uczestnicy na pewno z niecierpliwością czekają na kolejne wspólne zajęcia i zabawy.

Zdjęcia: OPG Węgierska Górka

Udostępnij Drukuj E-mail