Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Położenie Żabnicy i jej budownictwo

Według Andrzeja Komonieckiego, autora Dziejopisu Żywieckiego, najstarsza wzmianka o Żabnicy pochodzi z 1628 roku. Miejscowość należała wówczas do parafii w Radziechowach i mieszkało tu 12 zarębników. W XVII wieku mieszkańcy zajmowali się głównie wypasem owiec, a kolonizacja postępowała w górę doliny. W 1838 wieś została srzedana przez Adama Wielopolskiego arcyksięcu Karolowi Ludwikowi Habsburgowi. 

Na historię Żabnicy składa się między innymi historia rodu Wojtyłów, Kupczaków, Krzusów, Krawców, Motyków, Strzałków - te  nazwiska najczęściej pojawiają  się w rejestrach dawnych wydarzeń. 

Dzisiaj Żabnica należy do gminy Węgierska Górka. Zabudowania i pola uprawne miejscowości znajdują się w dolinie potoku Żabniczanka i na zboczach wzniesień otaczających dolinę tego potoku: Abrahamów, Skała, Suchy Groń, Romanka, Rysianka, Lipowski Wierch, Boraczy Wierch, Redykalny Wierch, Prusów i Borucz, wnikają też w doliny dopływów Żabnicy. Dawniej pola uprawne od dna doliny dochodziły aż na grzbiet Prusowa i Abrahamowa, na stokach i grzbietach wzniesień były też liczne hale pasterskie, m.in. Hala Kupczykowa, Hala Brandysia, Hala Skórzacka, Cukiernica Niżna, Studzianka, Hala Boracza, Hala Borucz.

 

Autorem zdjęć jest Tomasz Figura AeroFotoBeskid

Historia parafii i kościoła

W latach 1910-1914 z inicjatywy księdza Jana Figuły, wikariusza w Milówce, został tu wzniesiony drewniany kościół. Drewna na budowę dostarczyli Żabniczanie i arcyksiążę żywiecki Karol Stefan Habsburg. W 1918 została przy nim ustanowiona samodzielna placówka duszpasterska, obecnie parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy.

Poniżej widok na drewniany kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy, którego szczegółowa historia znajduje się tutaj Kościół rozbudowano w latach 1957-1961. Znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

 

Szkolnictwo w Żabnicy

Najstarsze dzieje szkolnictwa w Żabnicy sięgają 1889 roku. Informacje dotyczące tych wydarzeń zostały odnotowane w Kronice Szkoły na podstawie rozmów prowadzonych z mieszkańcami wsi: Ludwikiem Dutką, Ludwikiem Juraszem, Wojciechem Krawcem. Oto co jest odnotowane w kronice

Początki harcerstwa w SP w Żabnicy sięgają 1950 roku. Cała historia opisana jest pod linkiem

Dzisiaj również Żabnica swoją kulturą zwyczajami i folklorem mocno jest obecna w kulturze Beskidu Żywieckiego.

W Żabnicy nadal kultywowana jest tradycja górali, głównie żywieckich. Działa tu kilka zespołów regionalnych m.in. Dziecięcy Zespół Regionalny „Mały Haśnik”, kapela góralska „Romanka”, oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Żabnicy. Powszechnie wykorzystywanym instrumentem jest akordeon guzikowy tzw. heligonka, na której grywa bardzo wielu mieszkańców tej wsi.

Na Hali Boraczej corocznie na św. Michała odbywa się redyk jesienny, czyli spęd owiec z hal. Na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok utrzymywany jest zwyczaj grup kolędniczych zwanych „Dziadami”. Co roku odbywa się tu tradycyjna góralska Msza Pasterska, w której oprawę muzyczną tworzą regionalne kapele góralskie oraz Parafialna Orkiestra Dęta „Barka”.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail