Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

2 kwietnia 2005 r., godzina 21:37 - ta data i czas pozostanie w sercach wielu Polaków. To wtedy zmarł papież Polak Jan Paweł II.
W Wielkanocny Poniedziałek br. , minęła 13 rocznica jego śmierci. Jak co roku górale i turyści w ten dzień składają hołd naszemu rodakowi na Stolicy Piotrowej paląc na szczytach gór papieskie ogniska oraz wspominając jego osobę. Był przecież nie tyko papieżem, ale również zapalonym turystą, dla którego góry stanowiły ważną część życiowej wędrówki. Idea, aby na górskich szczytach zapalić ognisko łącząc to zarazem z modlitwą, powstała w Górach Świętokrzyskich u stóp Łysicy. Wyszła od przewodników i ratowników górskich, którzy w dzień śmierci papieża organizowali tam Zlot Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej

Ogólnopolskie Ognisko Papieskie odbyło się po raz XIII, a na Hali Boraczej już czwarty rok z rzędu zorganizowane przez Oddział Babiogórski PTTK,  Koło PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce,  Koło Górskiej Turystyki Jeździeckiej przy Oddziale Babiogórskim PTTK oraz schronisko na Hali Boraczej.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów, były słowa "Nie lękajcie się", które papież wypowiedział podczas mszy świętej inaugurującej jego pontyfikat.
O godzinie 20:30, również od mszy świętej koncelebrowanej, rozpoczęła się cała uroczystość.

Nabożeństwo z kazaniem na temat życia Jana Pawła II odprawiło trzech kapłanów: ksiądz Jana Goryl z Oddziału Babiogórskiego PTTK, ksiądz Władysław Nowobilski z Koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce oraz ksiądz Adam Niwińskie – kapelan Górskiej Turystyki Jeździeckiej.Dokładnie o 21:37 zostało rozpalone ognisko, przy którym zgromadzeni wspólnie odśpiewali "Barkę", by później oddać się refleksjom i wspomnieniom osoby papieża Polaka.

W uroczystościach uczestniczyło ok. 120 turystów z różnych kół i klubów Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu, w tym grupa członków Klubu Górskiego ZDOBYWCY. Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele PTTK. Nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz gospodarza gminy Węgierska Górka – Piotra Tyrlika.

{gallery}605{/gallery}

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Daniela Franka Okiem Fotoreportera. Bardzo dziękujemy za udostępnienie.
Więcej zdjęć TUTAJ.
 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail