Historia szydełkowania sięga starożytności. Początkowo proces ten nie był tak prosty i przyjemny jak dziś. Pierwszym „szydełkiem” opatentowanym przez ludzi był palec. To właśnie na palcach początkowo wyplatano rozmaite dzianiny i wzory. Później do wyrobu tego narzędzia służyły kości zwierząt, drewno czy metal. Obecnie mamy dostęp do szydełek wykonanych z przeróżnych materiałów, zdobionych, nawet grawerowanych. Sam proces szydełkowania znalazł się w Europie za sprawą Wypraw Krzyżowych na przełomie XI-XIII wieku. Istnieje wiele metod i technik wyplatania za pomocą szydełka. W różnych miejscach Polski ukształtowały się regionalne wzory. To właśnie tworzone za pomocą szydełka koronkowe motywy wiodą prym, nawet na światowych wybiegach.

Obecnie szydełkiem i odpowiednim  włóknem uzyskuje się mnóstwo ozdób, nie tylko służącym do dekoracji wnętrza domu, ale także wyjątkową biżuterię i ubrania. Brzmi ciekawie ? Lubisz ręczne robótki i chcesz dowiedzieć się więcej ? Świetnie się składa.  
Doskonałą okazją do  tego będą organizowane przez Ośrodek Promocji Gminy w Węgierskiej Górce warsztaty szydełkowania pod przewodnictwem pani Mirosławy Juraszek.
Zapisy trwają do 20 kwietnia, ilość miejsc ograniczona !

 

 

Źródło: OPG Węgierska Górka 

Udostępnij Drukuj E-mail