22 lipca już po raz czwarty spotkaliśmy się w Węgierskiej Górce na święcie folkloru. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się zbiórką pod Urzędem Gminy.  Stamtąd o godzinie 16:00 mieszkańcy naszej gminy, turyści wraz z heligonistami przejechali wozami pod scenę w Węgierskiej Górce, gdzie już trwał koncert Parafialnej Orkiestry Dętej Barka z Żabnicy.

Uroczystego rozpoczęcia XIV Międzynarodowego Konkursu Heligonistów dokonał Wójt Gminy Węgierska Górka Pan Piotr Tyrlik. Konkurs przyciągnął wielu wspaniałych muzyków, którzy zachwycali swoimi talentami. Na scenie zaprezentowało się ponad pięćdziesięciu heligonistów z Polski i Czech. Występowali zarówno soliści jak i zespoły. Jury w składzie: Czesław Węglarz, Marcin Biegun, Andrzej Zeman przyznało następujące nagrody:

Kategoria dzieci do lat 9:

 1. MATEJ KYSEL
 2. SOFIA KRÁLIKOVÁ / NATÁLIA BANIČIAROVÁ
 3. ONDREJ ŽUCHA / MICHAŁ SUCHANEK

Kategoria dzieci 10-14 lat:

 1.  SIMONA MÁRIA HALVONIKOVÁ / MILOŠ PONIŠT
 2. ZUZANNA ŻMIJAN
 3. ALŽBETA FOJTIKOVÁ / BARTŁOMIEJ MOTYKA

Kategoria zespoły:

 1. HELIGÓNKOVÝ ZESPOL: 17 OSÓB POD KIERUNKIEM MGR JARKY JELINKOVEJ 
 2. Duet: ŁUKASZ JARCO, GRZEGORZ WITOS
 3. SURODENCI PONIŠTOVCI

Kategoria młodzież 15-18 lat:

 1. KAROL WIERCIGROCH
 2. SZYMON LEGUT
 3. PETRA ŠKULTÉTYOVÁ / MARTIN TOMÁŠ

Kategoria dorośli:

 1. SLÁVKA PONIŠTOVÁ
 2. PRZEMYSŁAW ULRYCH / SZYMON KUPCZAK
 3. JAKUB MICHALSKI

Nagrodę publiczności – podobnie jak w ubiegłym roku – zdobył Filip Słowik z Milówki.

Prócz muzyków grających na heligonkach na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne. Wystąpili: Zespół Regionalny „Górecka”, Koło Gospodyń Węgierska Górka, kapela „Wróble” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki.

Podczas imprezy można było posmakować kuchni regionalnej, spróbować swoich sił podczas warsztatów rękodzieła. Nie lada gratką dla miłośników folkloru było bicie rekordu w tańczeniu obyrtki! Pogoda nieco pokrzyżowała plany, jednak mimo to blisko stu śmiałków podjęło wyzwanie. Mamy nadzieję, że wspólne tańczenie obyrtki na stałe wpisze się do programy imprezy Folk Day.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wsparli organizację IV Święta Folkloru w Gminie Węgierska Górka. Do zobaczenia za rok!

Źródło i zdjęcia: OPG Węgierska Górka

Udostępnij Drukuj E-mail