To staropolskie święto ma swoje korzenie w słowiańskich, przedchrześcijańskich ludowych obrzędach. Mowa tu o Święcie Plonów inaczej zwanych Dożynkami. Tradycyjnie Dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż, w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje, a ich obrzęd prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem.

Współcześnie święto to jest obchodzone zazwyczaj w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. Tak też było i w Żabnicy, gdzie w minioną niedzielę miały miejsce uroczyste obchody święta plonów. Pomimo niesprzyjającej aury do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Częstochowskiej przeszły dwa barwne korowody. Jeden z Żabnicy Małej, drugi z Hali Boraczej.

Kolorowe zaprzęgi, barwne, ludowe stroje mieszkańców niosących naręcza przystrojonych ziół, zbóż i bochnów chleba oraz regionalna oprawa muzyczna były znakiem, że w tym miejscu pielęgnowane są nasze rodzime tradycje i z szacunkiem traktuje się pracę rolnika i dorobek poprzednich pokoleń.

Wszystkie dary złożone zostały u stóp kościelnego ołtarza, gdzie odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. proboszcz Jacek Jaskiernia

 

Dalsza część uroczystości odbywała się po południu na boisku sportowym. Tam tańcem i śpiewem uczczono ten wyjątkowy czas zakończenia żniw i prac polowych.

Źródło: OPG Węgierska Górka

Udostępnij Drukuj E-mail