Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

"Ej Łowiecki Łowiecki,
- nie wszyskiście moje
Idzie Święty Michoł,
kazdy biere swoje"

Łossod, czyli jesienny spęd owiec z hal organizowany już po raz XVI na Hali Boraczej w minioną sobotę 22 września przyciągnął wielu gości i turystów. Msza święta rozpczęła to tradycyjne święto baców, hodowców i producentów wyrobów owczarskich, po której oficjalego przywitania dokonał wójt gminy Piotr Tyrlik, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w tą ciężką i niełatwą pracę.

Później była okazja do zapoznania się ze zwyczajami i tradycjami pasterskimi, charakterystycznymi dla tego wydarzenia. Baca Adam Gruszka zaprezentował rozliczenie z gospodarzami, którzy powierzyli mu swoje stada na czas wypasu, ich liczenie w kosorze oraz rozliczenie z właścicielami.

Zdjęcie: OPG Węgierska Górka

W czasie trwania Łossodu moża było spróbować wspaniale przyrządzonej baraniny oraz wszelkich wyrobów z mleka owczego,  a dania regionalne smakowały wyśmienicie przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Węgierskiej Górki, Ciśca Małego i Dużego, Cięciny i Żabnicy.

O ludowy, regionalny charakter wydarzenia zadbała kapela Urwisko. Na koniec był czas na wspólną biesiadę i zabawę.

A tak prezentowali się na hali główni aktorzy tego dnia.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.
Zdjęcia: Grzegorz Jagosz
{gallery}666{/gallery}

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail