Jak przystało na Jubileusz XV-lecia istnienia Parafialnej Orkiestry "Barka", 22 września w Żabnicy było bardzo głośno i radośnie. Muzycy orkiestry wraz z zaprzyjaźnionymi orkiestrami z Wilamowic i słowackiego Kysuckiego Nowego Mesta wpierw nadali przepiękną muzyczną oprawę mszy świętej, a następnie poprowadzili głośny, marszowy korowód przez Żabnicę.

Później nadszedł czas na życzenia, powinszowania i gratulacje, którym nie było końca oraz oczywiście okolicznościowy tort. Nie zabrakło też wspólnego muzykowania.

Orkiestra od samego powstania swoimi występami na najwyższym poziomie, uświetnia nie tylko uroczystości gminne i parafialne, ale również koncertuje w wielu polskich miastach, uczestnicząc między innymi w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Żywcu. Często prezentuje swój repertuar w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Bielskim Centrum Kultury. Ma na swoim koncie występy poza granicami kraju: w Czechach, na Węgrzech, czy na Słowacji, gdzie brała udział w Przeglądzie Orkiestr Dętych na Orawie.

Parafialna Orkiestra Dęta Barka z Żabnicy powstała w 2003 roku z inicjatywy ks. Arkadiusza Talika przy kościele p. w. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy. Środki finansowe na rozwój pomogła zdobyć Akcja Katolicka w Żabnicy, na czele z panią Wiktorią Jadwigą Kupczak, która sprawowała jednocześnie funkcję Prezesa Orkiestry Dętej Barka.  Zadaniem Akcji Katolickiej było szukanie sponsora i pozyskiwanie środków na zakup instrumentów. Niezwykle hojni okazali się także parafianie, którzy przyczynili się do rozwoju Barki poprzez datki składane do puszek przed kościołem. Wśród parafian byli też tacy, którzy oddawali swoje instrumenty na rzecz nowo powstającej orkiestry. Od samego początku Orkiestra Dęta Barka wspierana jest finansowo przez Urząd Gminy Węgierska Górka.

We wrześniu 2003 roku rozpoczęto nabór do zespołu wśród dzieci i młodzieży z Żabnicy. Przesłuchaniem zajął się kapelmistrz Karol Piątek, który jednocześnie zgodził się prowadzić orkiestrę. Premiera zespołu nastąpiła po pół roku od jej założenia, w kwietniu 2004 roku w Święto Zmartwychwstania Pańskiego, uświetniając procesję Eucharystyczną wokół Kościoła oraz Mszę Świętą Rezurekcyjną.

Pierwszym kapelmistrzem był Karol Piątek, który sprawował tą funkcję od 2003 do połowy 2011 roku. Obecnie, począwszy od września 2011 r. funkcję tę sprawuje Mariusz Płonka nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu, dyrygent finałowego koncertu na Żywieckim Suwakowaniu, zdobywca wielu prestiżowych nagród.
Poprzez swoje świetne brzmienia orkiestra zdobyła sobie już grono stałych fanów,

Od stycznia 2014 roku koordynacją działania Parafialnej Orkiestry Dętej Barka zajęli się członkowie orkiestry, na czele z obecnym ks. Proboszczem Jackiem Jaskiernią oraz panem Januszem Kanikiem.  Funkcję Kapelmistrza Orkiestry sprawuje Mariusz Płonka.

Źródło i zdjęcia: OPG Węgierska Górka

Udostępnij Drukuj E-mail