Przed nami wspaniały koncert. Już 30 marca 2019 roku o godzinie 17.00 w Ośrodku Promocji Gminy w Węgierskiej Górce zagra dla Nas Skład Niearchaiczny. Wstęp wolny. Występ zorganizowany jest przy okazji rozdania nagród dla laureatów VII Dyktanda Gwarowego. Dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie znają brzmień i śpiewu, czy stylu tej fantastycznej beskidzkiej kapeli, przypominamy ostatni kameralny koncert tego zespołu, który odbył się w Starej Chałupie w Cięcinie w styczniu br. Zachęcamy do obejrzenia zarówno reportażu jak i fragmentów styczniowego koncertu, który pokazał jak muzyka i śpiew łączy pokolenia...   

Transmisja z koncertu pod linkiem.

 

Reportaż: Beata Gołek-Kasprzak

Realizacja nagrania: Wojciech Kupczak

Producent: WGmedia

W skład zespołu Skład Niearchaiczny wchodzą:

Marta Matuszna-Wejchenig - skrzypce, śpiew
Przemysław Ficek - dudy, piszczałki
Rafał Bałaś - kontrabas
Stanisław Bafia - altówka

Skład Niearchaiczny o sobie:

Grając w składzie niearchaicznym przedzieramy się do sedna muzyki beskidzkiej i odnajdujemy drzemiące w niej możliwości i inspiracje. Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych "składem archaicznym", który z czasem został wyparty przez większe kapele smyczkowe.
Skład Niearchaiczny to brakujący łącznik pomiędzy tymi dwoma zjawiskami muzycznymi. To nie tylko instrumentarium rozbudowane o kontrabas i altówkę, ale też nowe aranżacje i harmonie, które nie tylko nie kłócą się z tradycyjnym, dawnym stylem "ogrywania" melodii przez dudziarza i skrzypkach, ale wzbogacają go i dopełniają. To dowód na to, że muzyka Beskidu Żywieckiego to ciągle żywe zjawisko, które można wciąż na nowo odkrywać i świadomie rozwijać.
 
Ważne występy zespołu:

- WOMEX – World Music Expo w Katowicach - 2017,
- 20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” - 2017 (nagroda specjalna: Złote Gęśle),
- I Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna w Ostromecku - 2017,
- Międzynarodowy Festiwal „Czech Music Crossroads” w Ostravie - 2017,
- 26. Festiwal „Mikołajki Folkowe” w Lublinie - 2016.

 

 

 Wstęp wolny! Zapraszamy!

Źródło i plakat: OPG w Węgierskiej Górce 

Udostępnij Drukuj E-mail