Dla wszystkich miłośników motocykli, zwłaszcza tych zabytkowych mamy ciekawą propozycję. W najbliższy weekend odbędzie się organizowany przez Automobilklub Cieszyński VII Rajd Motocykli Zabytkowych im. płk. Gwido Langera.

Podczas każdej rundy mistrzostw zawodnicy mają do pokonania wyznaczoną trasę na której zlokalizowane są próby sprawnościowe. Na próbach oceniana jest technika i precyzja kierowania motocyklem, ogólna sprawność jak również wiedza z zakresu historii motoryzacji czy regionu w którym rozgrywany jest rajd. Jedna z prób sprawnościowych odbędzie się przy Scenie Widowiskowej na Bulwarach w Węgierskiej Górce (w piątek 30.08.2019).

Mistrzostwa Polski Motocykli Zabytkowych maja na celu w każdym roku wyłonienie tytułów Mistrza Polski i 2 Wicemistrzów w następujących kategoriach:

Pre-1945
Post-1945
Post-1960
Post-1970
a także tytuły dla Klubów i tytuł „Motocykla Roku" czyli debiut w danym roku.

Mistrzostwa organizowane są przez automobilkluby i stowarzyszenia sfederowane w Polskim Związku Motorowym, który trzyma pieczę na poszczególnymi rundami. Tegoroczne mistrzostwa składają się z 7 eliminacji.

Automobilklub Cieszyński w tym roku już po raz 7 organizuje rundę Mistrzostw Polski Motocykli Zabytkowych. Od kilku lat  Rajd nazwany jest imieniem pułkownika Gwido Langera, oficera wojska polskiego. Pułkownik Gwido Langer urodził się w 1894 roku w Żylinie, dzieciństwo i młodość spędził w Cieszynie w którym mieszkała jego rodzina. Brał udział w I wojnie światowej. W latach 30 ubiegłego wieku został szefem Biura Szyfrów. Pułkownik wraz ze swoim zespołem kryptologów wsławił się złamaniem kodów Enigmy, co miało ważne znaczenie dla przebiegu i zakończenia II wojny światowej. Pułkownik zmarł w roku w 1948 roku w Szkocji. W roku 2010 jego prochy przewieziono do Polski, gdzie z wojskowymi honorami został pochowany na cmentarzu komunalnym w Cieszynie.

Przed uroczystością pułkownik Gwido Langer został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku jego imieniem nazwano Zespół Szkół Technicznym w Cieszynie.

Bazą tegorocznego VII Rajdu Motocykli Zabytkowych jest Istebna a dokładniej Ośrodek Maria, w którym zlokalizowane będzie Biuro Rajdu i Park Maszyn. Zgłoszenie zawodnicy pojawią się już w czwartek 29 sierpnia, gdzie dokonają odbioru administracyjnego. W piątek 30 sierpnia przygotowaliśmy trasę o długości ponad 113 km biegnącą przez Polskę, Słowację i Czechy. Na trasie będzie przygotowanych 5 stacji z zadaniami. Na początek Amfiteatr w Istebnej, następnie malowniczy Trójstyk, czyli zbieg granic Polski, Czech i Słowacji. Dalej zawodnicy udadzą się do Węgierskiej Górki, gdzie przy Amfiteatrze czeka na nich kolejna próba. Po tej próbie opuścimy Polskę i udany się na Słowację. Tam na stadionie SK Ciernie przygotowane zostało następne zadanie. Po nim nasi Zawodnicy przejadą do Czech a konkretnie do Jabłonkowa gdzie zmierzą się z kolejną konkurencją na urokliwym jabłonkowskim Rynku. Po zaliczeniu wszystkich konkurencji przyjdzie czas na powrót do Istebnej i zasłużony odpoczynek. W drugim dniu, 31 sierpnia w sobotę, do Zawodników startujących w Mistrzostwach Polski dołącza zawodnicy walczący o tytuł Mistrza Śląska. W tym dniu przygotowaliśmy krótszą pętle już tylko po polskich Beskidach. Rankiem po wyjeździe z bazy Zawodnicy skierują się do miejscowości Radziechowy, gdzie na parkingu Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika czeka na nich pierwsze tego dnia zadanie. Po nim pojadą do Szczyrku. Tam w Amfiteatrze pod skocznią narciarską będzie przygotowane następne wyzwanie. Dalej udadzą się w stronę Wisły. Po drodze czeka ich mały odpoczynek na Białym Krzyżu i następne, ostatnie już zadanie na parkingu na przełęczy Kubalonka. Po nim wszyscy udadzą się na metę na wiślańskim Placu Hoffa aby wziąć udział w konkursie elegancji. W konkursie Zawodnicy prezentują swoje motocykle ubrani w stroje odpowiadające jak najbardziej latom produkcji ich maszyn. Jest to prawdziwa perełka dla miłośników motoryzacji. Nasz VII Rajd Motocykli Zabytkowych im. płk. Gwido Langera zakończy się tradycyjnym Balem Komandorskim w ośrodku Maria.

Wśród zgłoszonych do tej pory motocykli można wymienić, między innymi: Motoconforta t3 z 1930 roku, polskiego Sokoła m111 z 1934, Sokoła 600RT z 1936, NSU 601 OSL z 1938, Harleye Dawidsony z 1943 czy Rudge Sport Special z 1937. Oczywiście w stawce pojawi się cała rzesza „młodszych" motocykli: BMW, SHL, WSK, Jaw, MZ czy Junaków przygotowanych i odrestaurowanych przez swoich właścicieli.

źródło: Automobilklub Cieszyński

Udostępnij Drukuj E-mail