16 listopada  w Ciścu w  gminie Węgierska Górka odbył sie 25 Hołdymas Gazdowski. Gospodarzem tej imprezy było Koło Gospodyń Wiejskich z Ciśca Dużego, które obchodziło jednocześnie 65 lat swego istnienia.

Hołdymas oznacza zakończenie żniw oraz prac związanych z przygotowaniem przetworów na zimę. Wydarzenie to jest połączone z przeglądem kulturalnym i występem lokalnych kapel. Przybyłych gości przywitał znakomity występ zespołu "Małe Cisy" z Ciśca wraz z Kapelą Czesława Węglarza. Podczas spotkania można było posmakować regionalnych dań i przekąsek przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Poseł na Sejm Małgorzata Pępek, V-ce Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej Pani Jadwiga Gębala, Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik wraz z przedstawicielami gminy, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ciścu, Radni Powiatowi, Sołtysi, Pani  Ewa Foik - przedstawicielka Powiatowego Zespołu Rolniczego w Żywcu oraz Stowarzyszenie Hodowców Kóz, Producentów Zdrowej Żywności, Dominika Matuszewska - Dyrektor OPG w Węgierskiej Górce oraz inni goście.

Celem tej imprezy jest pielęgnowanie tradycji i kultury Żywiecczyzny. Jest ona na stałe wpisana w kalendarz gminy Węgierska Górka.

 

zdjęcia: Piotr Tyrlik 

Udostępnij Drukuj E-mail