W niedzielę 26.01.2020 r. w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy odbył się VII Wieczór Kolęd zorganizowany przez Parafialną Orkiestrę Dętą „Barka”. Tradycją Orkiestry stało się wspólne kolędowanie, jest to też okazja, aby zaprezentować się przed społeczeństwem lokalnym i gośćmi oraz aby podtrzymywać naszą polską tradycję związaną ze świętami Bożego Narodzenia.

Koncert rozpoczęła „Barka” kolędą „Wśród nocnej ciszy”, gości w imieniu orkiestry przywitał pan Janusz Kanik następnie konferansjerkę tradycyjnie już prowadziła Edyta Kupczak.

Jako pierwsi wystąpiła grupa kolędnicza, uczniowie ze szkoły podstawowej – „Kolędnicy z Żabnicy” z opiekunką panią Gabrielą Biegun zaśpiewali oni dwie pastorałki: „Gdy ta jasna gwiazda”, „Północ już była”.  Następnie wystąpił pan Szymon Kupczak z uczniami: Michałem Suchankiem i Michałem Szczotką, warto tutaj dodać, że zdobyli oni w 2019 roku Złote Żywieckie Serce w kategorii Mistrz i Uczeń. Zagrali na heligonkach i zaśpiewali trzy pastorałki. Kolejną uczestniczką Wieczoru była Dominika Kubień, która oczarowała nas kolędą „Mario czy Ty wiesz”. Jak co roku nie zabrakło również  Koła Gospodyń Wiejskich z Żabnicy z kapelą „Baraby”. Grupa śpiewacza, która w ubiegłym roku wzbogaciła się również o panów wykonała piękne kolędy i pastorałki. Bogaty repertuar, piękne stroje pań i panów oraz wspaniała muzyka kapeli „Baraby” okrasiła ten Wieczór Kolęd. Następnie wystąpiła pani Maria Motyka z mało znanymi pastorałkami oraz własnym utworem, brawa po jej występie oddały wrażenia publiczności.

Po tej części Orkiestra parafialna „Barka” dała pierwszą część koncertu, kapelmistrz Mariusz Płonka bawił publiczność, zapraszając do wspólnego śpiewania. Piękne kolędy polskie w wykonaniu orkiestry bardzo podobały się licznie zgromadzonym mieszkańcom wsi i gościom.

Najmłodszymi uczestnikami Wieczoru były dzieci z przedszkola w Żabnicy – grupa „Biedronki” z wychowawczynią panią Mariolą Biegun. Na skrzypcach akompaniowała pani Anna Kurowska, a na heligonce przygrywał Michał Suchanek. Maluchy zaśpiewały „Gore gwiozda” i „Święty Scepon”.

Po tym występie, wójt gminy Węgierska górka pan Piotr Tyrlik wręczył Orkiestrze Parafialnej „Barka” list gratulacyjny oraz podziękował za wkład orkiestry w życie kulturalne gminy. Z okazji imienin księdza Jarosława Bielesza członkowie „Barki” wręczyli mu kwiaty i zagrali oraz odśpiewali sto lat. Na zakończenie orkiestra zaprezentowała dalszy repertuar kolęd oraz utworów, które kojarzone są ze świętami m.in. „Jingle Bells”. Długo jeszcze będziemy wspominać ten wieczór i piękne polskie kolędy i pastorałki w wspaniałych aranżacjach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom VII Wieczoru Kolęd, wójtowi panu Piotrowi Tyrlikowi, który zawsze uczestniczy w tym wydarzeniu, proboszczowi Jackowi Jaskierni, pani dyrektor OPG – WG Dominice Matuszewskiej, sołtysowi pani Mirosławie Biegun, wszystkim zaproszonym gościom i sympatykom Parafialnej Orkiestry ” Barka”. Zapraszamy za rok.

Udostępnij Drukuj E-mail