Dzisiaj 23 kwietnia 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek i bibliofilów jest obchodzone jest po raz 25. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiono w 1995 roku.

Z tej okazji zachęcamy do poznania bliżej książek o historii i kulturze naszej gminy. 

W 2018 roku wydana została monografia Cięciny, której autorem jest nieżyjący już Wawrzyniec Ficoń.

Realizując testament Pana Wawrzyńca Ficonia, którego marzeniem było wydanie na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę ksiązki. pt. "Cięcina. Wieś Piastowska", przekazujemy Państwu kolejną pozycje będącą wynikiem jego kronikarskiej działalności. Jest to skarbnica wiedzy o wsi Cięcina - zawierająca niemal wszystkie możliwe dokumenty, opowieści i fotografie związane z tym miejscem.

Drugą książką, którą chcemy Państwu polecić to wydany rok później zbiór tekstów wielu autorów pod redakcją Zofii Pajestka-Jurasz - "Cisiec - zarys historii".

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie histori wsi Cisciec, obejmującej odległą i niedawną przeszłość. Publikacja jest bardzo wartościowa. Zawiera wiele relacji i wspomnień mieszkańców Ciśca, obfituje w zdjęcia i dokumenty archiwalne.

Warto sięgnąć również po "Godomy po nasymu" zbiór wyrazów i zwrotów gwarowych dorzecza górnej Soły - na przykładzie mieszkańców Cięciny i okolic.

Oddajemy w Państwa ręce publikację, o której wyjątkowości decyduje szczególnie powiązanie z dziedzictwem i spuścizną naszej rodzinnej ziemi. W epoce kultury masowej i dązeń do zjednoczonej Europy takie wartości jak odrębność kulturowa i jezykowa stają się coraz bardziej cennymi "perełkami", które naszym zadaniem jest chronić od zapomnienia - pisze Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

Udostępnij Drukuj E-mail