1 Września przy Schronie "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki, 77. rocznicę Straconych Partyzantów w Żabnicy oraz 74. rocznicę stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem spod budynku Urzędu Gminy pod Schron. Na miejscu po złożeniu meldunku i podniesieniu flagi, Wójt Gminy Piotr Tyrlik przywitał wszystkich zgromadzonych. Następnie odbyła się Msza Święta w intencji Obrońców Węgierskiej Górki.Po niej miał miejsce program artystyczny przygotowany przez dzieci z Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki. Po oficialnym występie był czas na przemówienia i wręczanie odznaczeń państwowych. Na zakończenie zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Zebrani pragnęli godnie upamiętnić wydarzenia z pierwszych dni kampanii wrześniowej. W 1939 roku przez trzy dni, od 1 do 3 września, 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty. Polacy rozlokowani byli w czterech bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".

Obrońcy ostrzeliwali niemieckie kolumny pancerne. Okolica została usłana zniszczonym sprzętem. Osamotnieni polscy żołnierze nie byli jednak w stanie sprostać przeważającym siłom niemieckim. 2 września wieczorem wycofały się załogi fortów "Waligóra", "Włóczęga" i "Wąwóz". Na polu walki pozostał bunkier "Wędrowiec". Wyczerpana załoga, której zabrakło wody i amunicji, zmuszona została do kapitulacji 3 września nad ranem. W trakcie walk zginęło 11 polskich żołnierzy i około 200 Niemców.