Zespół Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce od roku 2019 realizuje projekt pt. „W świecie liczą się zawodowcy”, który finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu POWER na zasadach programu Erasmus+. W ramach tego projektu szkoła zorganizowała dwa wyjazdy na miesięczne zagraniczne praktyki zawodowe do Hiszpanii i Portugalii.

Nadrzędnym celem tych mobilności jest jak najefektywniejsze przygotowanie uczniów do rozpoczęcia kariery zawodowej i wejścia w dorosłość poprzez wyposażenie ich w kluczowe kompetencje i umiejętności odnalezienia się na rynku pracy.

Uczniowie (48 osób), kształcący się na profilach technik informatyk, technik mechatronik oraz technik automatyk, mieli możliwość odbycia swoich miesięcznych praktyk zawodowych w zagranicznych przedsiębiorstwach, co podniosło jakość kształcenia zawodowego do europejskiego poziomu.

Podczas pobytu uczniowie nie tylko rozwijali się zawodowo. W obu tych krajach organizacje partnerskie przygotowały dla nich bogaty program kulturowy, który zawierał zwiedzanie historycznych miejsc, m.in. Sevillę, Kadyks Porto, Bragę i Guimaraes, a także umożliwił uczniom aktywne spędzanie czasu (lekcja surfowania w Oceanie Atlantyckim, footbike i inne).

„W czasie wolnym, po praktykach, codziennie odkrywaliśmy coś nowego. Organizacja goszcząca przygotowała dla nas wiele wycieczek, podczas których odwiedziliśmy wiele zabytkowych miejsc m.in. najstarsze miasto Hiszpanii jakim jest Kadyks. Dodatkowo, trzy razy mieliśmy możliwość wypoczynku nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Jak dla mnie był to najlepszy miesiąc w życiu!”. K.M. uczeń klasy III Technikum

Realizacja założonych celów pozwoliła osiągnąć wartość dodaną, która przekłada się na kompetencje zawodowe i umiejętności językowe, otwarcie się na świat, stworzenie poczucia przynależności do Europy, a przede wszystkim zwiększenie zdolności w sferze zatrudnienia uczestników mobilności.

„Jeśli miałbym jeszcze raz podjąć decyzję o wyjeździe, to aplikowałbym bez chwili wahania. Rodziny hiszpańskie, u których mieszkaliśmy, przyjęły nas bardzo ciepło i starały się robić wszystko, by było nam u nich jak najlepiej. Na praktyce zawodowej nauczyłem się wiele. Poza zdobyciem doświadczenia zawodowego, które jest bardzo ważne, mieliśmy także okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc, poznać wielu nowych ludzi oraz hiszpańską kulturę i zwyczaje. Ten wyjazd był dla mnie czymś innym, niepowtarzalnym, czymś, co na długo zostanie w mojej pamięci”. H.J. uczeń klasy III Technikum

Uczniowie biorący udział w wyjazdach stali się bardziej otwarci na świat, zwiększyła się ich świadomość międzykulturowa, a także poczucie obywatelstwa Europy. Takie doświadczenie przyczyniło się także do wzrostu ich dojrzałości, odpowiedzialności, samodzielności, przedsiębiorczości i poczucia własnej wartości.

„Swój staż zawodowy odbywałem w nowoczesnym, a zarazem najwyższym budynku Sevilli – Torre Sevilla. Bariera językowa nie była dla nas wielką przeszkodą gdyż inni pracownicy mówili w języku angielskim. Dzięki udziałowi w projekcie stałem się bardziej odpowiedzialny i pewny siebie, nabrałem nowego doświadczenia, które na pewno przyda się w przyszłej pracy”. K.D. uczeń klasy III Technikum

Poprzez ukierunkowanie młodzieży na edukacje zawodową i nacisk na naukę języków obcych szkoła daje możliwości zrozumienia mechanizmów działania obecnego dynamicznego rynku zatrudnienia oraz zaistnienia na tym rynku jako pracownicy lub prywatni przedsiębiorcy. Dlatego w latach 2021- 2027 szkoła planuje organizację kolejnych zagranicznych praktyk zawodowych i umiędzynarodowienie placówki na Europejskim rynku pracy i edukacji dzięki otrzymanej Akredytacji w ramach programu Erasmus+.

„Jeśli będą miał możliwość kolejnego wyjazdu, na pewno wykorzystam taką szansę! Wy również powinniście! ”. – R.W. uczeń klasy III Technikum

Udostępnij Drukuj E-mail