Przed nami coroczna uroczystość ku czci Matki Bożej Anielskiej i św. Andrzeja Boboli. Na spotkanie w Kaplicy na Baraniej Cisieckiej wszystkich mieszkańców i gości gminy Węgierska Górka zaprasza proboszcz parafii p.w. Św. M.M Kolbe w Ciściu oraz Wójt Gminy Węgierska Górka. W tym roku spotykamy się na wspólnej modlitwie 23 lipca w najbliższą sobotę. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.30 zbiórką pod Kościołem w Ciścu oraz modlitwą przy symbolicznej mogile zamordowanych partyzantów. Złożenie kwiatów w hołdzie poległym jest nieodłącznym elementem pamięci za tych, którzy poświecili swe życie. Po chwili zadumy nastąpi przejazd do Kaplicy na Baraniej Cisieckiej, gdzie o godzinie 16 zostanie odprawiona msza święta. O godzinie 17 w ramach pikniku góralskiego zapłonie integracyjne ognisko i przy poczęstunku zabrzmią dźwięki kapeli regionalnych.
Pamięć...
Spotkanie jest wyrazem pamięci o bojownikach podziemia komunistycznego, których działalność stała się początkiem i pierwowzorem walk z totalitaryzmem stalinowskim. W chwili obecnej Kaplica na Baraniej Cisieckiej stanowi sanktuarium AK i "żołnierzy wyklętych" - na wzór kaplicy pod Turbaczem. W Kaplicy na Baraniej Cisieckiej znajduje się dar żołnierzy - obraz Matki Bożej z atrybutami rycerskimi.
Św. Andrzej Bobola
Urodził się pod koniec XVI wieku w okolicach Sanoka. Był jezuitą, studiował teologię i filozofię. Prowadził działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z kościołem rzymskokatolickim. Jego misja spotkała się z dużym sprzeciwem. W 1657 roku został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków. Beatyfikowany w wieku XIX, a następnie w kolejnym stuleciu poczyniono starania o sprowadzenie jego relikwii do Polski do Warszawy. Od 2002 roku św. Andrzej Bobola jest patronem Polski - jego działalność miała wymiar ewangeliczny w czasach trudnych.
Nazywany jest patronem od spraw niebezpiecznych. Za kultem św. Andrzeja Boboli stoi także silny podtekst polityczny, który utożsamia świętego ze sprzeciwem wobec rusyfikacji ziem polskich.