Przed nami coroczna uroczystość ku czci Matki Bożej Anielskiej i św. Andrzeja Boboli. Na spotkanie w Kaplicy na Baraniej Cisieckiej wszystkich mieszkańców i gości gminy Węgierska Górka zaprasza proboszcz parafii p.w. Św. M.M Kolbe w Ciściu oraz Wójt Gminy Węgierska Górka. W tym roku spotykamy się na wspólnej modlitwie 23 lipca w najbliższą sobotę.  Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.30 zbiórką pod Kościołem w Ciścu oraz modlitwą przy symbolicznej mogile zamordowanych partyzantów. Złożenie kwiatów w hołdzie poległym jest nieodłącznym elementem pamięci za tych, którzy poświecili swe życie. Po chwili zadumy nastąpi przejazd do Kaplicy na Baraniej Cisieckiej, gdzie o godzinie 16 zostanie odprawiona msza święta. O godzinie 17 w ramach pikniku góralskiego zapłonie integracyjne ognisko i przy poczęstunku zabrzmią dźwięki kapeli regionalnych.

 

Pamięć...

Spotkanie jest wyrazem pamięci o bojownikach podziemia komunistycznego, których działalność stała się początkiem i pierwowzorem walk z totalitaryzmem stalinowskim. W chwili obecnej Kaplica na Baraniej Cisieckiej stanowi sanktuarium AK i "żołnierzy wyklętych" - na wzór kaplicy pod Turbaczem. W Kaplicy na Baraniej Cisieckiej znajduje się dar żołnierzy - obraz Matki Bożej z atrybutami rycerskimi.

 

Św. Andrzej Bobola

Urodził się pod koniec XVI wieku w okolicach Sanoka. Był jezuitą, studiował teologię i filozofię. Prowadził działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z kościołem rzymskokatolickim. Jego misja spotkała się z dużym sprzeciwem. W 1657 roku został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków. Beatyfikowany w wieku XIX, a następnie w kolejnym stuleciu poczyniono starania o sprowadzenie jego relikwii do Polski do Warszawy. Od 2002 roku św. Andrzej Bobola jest patronem Polski - jego działalność miała wymiar ewangeliczny w czasach trudnych.

Nazywany jest patronem od spraw niebezpiecznych. Za kultem św. Andrzeja Boboli stoi także silny podtekst polityczny, który utożsamia świętego ze sprzeciwem wobec rusyfikacji ziem polskich.

Więcej informacji OPG Węgierska Górka

Udostępnij Drukuj E-mail