Rok 2019 to nowe wyzwania. Dla miasta Żywca pojawiła się możliwość dofinansowania w ramach funduszy norweskich. Żywiec znalazł się na liście 250 miast wskazanych do strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, do których dedykowany jest ten program. Założenia projektu Grojec przedstawił Burmistrz Żywca Antoni Szlagor podczas uroczystej Sesji Rady Miasta w dniu 14 czerwca 2019 w trakcie Dni Żywca. Całkowita wartość projektu dostępna w ramach naboru to przeszło 102 mln euro. Każdy projekt może otrzymać dofinansowanie od 3 do 10 mln euro. Poziom dofinansowania wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych, czyli przy minimalnym nakladach można zrealizować ogromny projekt. 22 lipca składany będzie zarys żywieckiego projektu do I etapu, z którego wyłonionych zostanie 50 miast, następnie na drugim etapie zostanie wyłonionych 15 projektów do realizacji. Warto podreślić, że Żywiec juz raz uzyskał wsparcie z funduszy norweskich na rewitalizację Zamku Żywieckiego i Parku Habsburgów, więc i tym razem może się udać. 

Miasto Żywiec zgłasza do oceny Projekt Grojec, który jest ważym elementem integracji dzielnic Zabłocie, Centrum i sportu. Do realizacji tego projektu niezbędnym jest wybudowanie kładek, mostów łączących dzielnice, poprawienie komunikacji pieszo-rowerowej. Obszar jaki ma być objęty projektem to: Żywiecki Park Habsburgów, Amfiteatr pod Grojcem, Zabłocie, kładka na cyplu obok Amfiteatru nad Sołą, korty tenisowe, ulica Tetmajera, most przez ulicę Niwy i połączenie się ze ścieżką w Wieprzu.

Obecnie wzdłuż wskazanego terenu znajdują się obiekty sportowe i rekreacyjne:  Zamek, Domek chiński, Skate Park, Amfiteatr, boisko w parku, ściężkę dydaktyczno- przyrodniczą, wyciąg narciarski, lodowisko, Klub Łucznik, stadninę koni, korty tenisowe, Orlik w Zabłociu, boisko TS Soła-Żywiec, boisko TS Czarni-Góral, strefa aktywności.

W ramach projektu Grojec Miasto Żywiec chciałoby zrealizować następujące zadania: budowa boiska wielofunkcyjnego w Parku Habsburgów, stadion lekkoatletyczny, budowa tężni solankowej, nasadzania roślinne, budowa boiska do piłki plażowej obok Amfiteatru, nowe miejsca do rekreacji: plaży nad Koszarawą i nad Sołą, zimowa trasa narciarstwa biegowego, a od wiosny do jesieni nowa spacerowa, ścieżka na ulicy Tetmajera, budowa mostu między Cyplem, a boiskiem Soły, przebudowa mostu do Amfiteatru, internetowy punkt informacji turystycznej, monitoring obszaru objętego projektem, wypożyczalnia rowerów miejskich, park linowy, pole kempingowe wraz z zapleczem, strefa do ćwiczeń siłowych, place zabaw i inne.

zdjęcie: Magdalena Sporek

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail