17 sierpnia na Błoniach Amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu odbyły się Dni Powiatu Żywieckiego.

Imprezę rozpoczął towarzyski mecz samorządowców: Powiat Żywiecki - Miasto Żywiec, który odbył się na boisku „ORLIK” przy Szkole Podstawowej nr 3 w Żywcu. W tym samym czasie w Amfiteatrze trwało Święto Miodu, podczas którego odbył się Kiermasz Miodów Tradycyjnych Ziemi Żywieckiej oraz rozstrzygnięto konkursy: na najlepsze stoisko pszczelarskie, najlepszy miód tradycyjny oraz Pasiekę Roku Powiatu Żywieckiego 2019.

O godzinie 16.00 występem Orkiestry Dętej OSP Międzybrodzie Bialskie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Dni Powiatu Żywieckiego. Następnie Przewodniczący Rady Powiatu w Żywcu wraz ze Starostą Żywieckim wręczyli statuetkę  „Zasłużony dla Powiatu Żywieckiego”. Ten prestiżowy tytuł nadawany jest przez Radę Powiatu w Żywcu w dowód uznania, wdzięczności i uhonorowania osiągnięć i zasług dla Powiatu Żywieckiego. W tym roku tytuł otrzymał Stanisław Kępka – twórca pierwszej sekcji biathlonu na Podbeskidziu, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w biathlonie, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Biathlonu, wybitny szkoleniowiec, którego podopieczni zdobywali  medale na Mistrzostwach Polski, Europy, Świata i Igrzyskach Olimpijskich.

Jak co roku jednym z głównych punktów imprezy był Przegląd Potraw Regionalnych pn. Próbowacka Jodła Beskidzkiego. W Przeglądzie wzięło udział 14 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Żywieckiego. Jury oceniało potrawy pod względem zgodności z tradycją kulinarną regionu, walorów smakowych oraz możliwości zastosowania ich we współczesnym jadłospisie. Potrawy oceniane były  w następujących kategoriach: zupy, potrawy mięsne, napoje i nalewki, ciasta, potrawy na bazie miodu, pozostałe potrawy. Każde z Kół biorących udział w Przeglądzie otrzymało pamiątkowy dyplom oraz nagrodę finansową.

Ponadto na scenie plenerowej Amfiteatru swoje talenty zaprezentowali: Zespół Regionalny „Grojcowianie”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”, Chór Gospel God’sway z Łękawicy, Formacja EGO DANCE  z Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, uczestnicy Powiatowych Warsztatów Wokalnych oraz Kapela PoPieronie. W tym roku gwiazdą wieczoru był Zespół „The Postman”, który zgromadził tłumy dobrze bawiącej się publiczności.

Podczas Dni Powiatu Żywieckiego przewidziano również wiele bezpłatnych atrakcji skierowanych do rodzin z dziećmi takich jak: „dmuchańce”, zjeżdżalnie, mobilny figloraj,  animacje dla dzieci, paintball, przejażdżki konne i wioskę rycerską. Najmłodsi mieli okazję skorzystać z mobilnego miasteczka zabaw zorganizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu 500+.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: parlamentarzyści, przedstawiciele Rządu oraz Urzędu Marszałkowskiego, delegacje z Powiatu Szczycieńskiego i Rejonu Wileńskiego, wójtowie gmin Żywieckich oraz Radni Miasta Żywca i Powiatu Żywieckiego.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do udanej imprezy, w szczególności dyrekcji i pracownikom Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, Burmistrzowi oraz Wójtom gmin Powiatu Żywieckiego, dyrektorom Gminnych Ośrodków Kultury, Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu żywieckiego, twórcom ludowym, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, Grupie Żywiec S. A., Ochotniczej Straży Pożarnej w Żywcu-Oczkowie, kołom pszczelarskim z terenu Powiatu Żywieckiego, Stowarzyszeniu Krótkofalowców Ziemi Żywieckiej, Zespołowi Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy  oraz wszystkim ludziom dobrej woli oddanym tej wspanialej imprezie.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Żywcu

Udostępnij Drukuj E-mail