Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

4 listopada 2019 roku w godzinach 11.00-12.00 w siedzibie Żywieckiej Fundacji Rozwoju przy ulicy Dworcowej 2 podsumowano część badań archeologicznych Katownia na Żywieckim Zabłociu - przywracanie bolesnej pamięci etap I.

Prace archeologiczne trwają od wielu tygodni. Naukowcy eksplorują piwnice budynku, gdzie w czasie II wojny światowej swoją siedzibę miało Gestapo, a po wojnie PRL-owska bezpieka oraz milicja. Stąd nazwa projektu "Katownia na żywieckim Zabłociu - przywracanie bolesnej pamięci.” Archeolog Jarosław Święcicki poinformował, że wykonano w piwnicach 14 wykopów sondażowych. Jak do tej pory ustalono, w której części była cela zbiorowa, w której cele indywidualne. Nie natrafiono na żadne szczątki ludzkie. Archeolodzy znalezli napisy na ścianach piwnicy katowni, gestapo i UB. W piwnicach znaleziono też fragmenty ceramiki z XIX w i kości małych gryzoni.

W spotkaniu brali udział uczniowie Zespołu Szkół Budowlano- Drzewnych w Żywcu.

W grudniu na kolejnym spotkaniu badacze podzielą się tym co udało się jeszcze odkryć. 

Badania finanansowane są z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej zdjęcia ze spotkania, prezentacji oraz ze zwiedzania piwnic.

 

{gallery}Katownia{/gallery}

zdjęcia: Magdalena Sporek

Udostępnij Drukuj E-mail