Bez komentarzy

Beskid Żywiecki to najwyższa i najbardziej rozległa grupa górska w polskich Beskidach. Wędrówka po nim wymaga od turysty dobrej kondycji i starannego przygotowania trasy. Odwdzięczają się za to wspaniałymi panoramami, polankami pełnymi słodkich jagód, chłodem cienistych, świerkowych lasów i prawdziwą górską atmosferą, jaka czeka nas w schronisku u kresu wędrówki. Największym wyzwaniem jest oczywiście „królowa Beskidów” - Babia Góra, gdzie przez chwilą poczuć się możemy niemal jak w Alpach. Są tu miejsca bardzo popularne wśród turystów - w sezonie tłoczne i gwarne, ale są też i miejsca w sam raz dla wędrowców spragnionych ciszy i samotności oraz niewymagających koniecznie wysokogórskich atrakcji. Bywają szlaki, gdzie przez cały dzień wędrówki można nikogo nie spotkać. Widoki jednak na Tatry sprawiają, że pozornie wydają się one na wyciągnięcie ręki. Beskid Żywiecki warto też jednak zwiedzać nietypowymi ścieżkami.

W najbliższą sobotę 27 sierpnia zapraszamy więc na odkrywanie beskidzkich walorów w ramach wspólnego spotkania, którego nazwa dla prawdziwego piechura sugerować będzie możliwość spędzenia czasu wśród górskiej przyrody: na Święto Gór zaprasza bowiem Gminne Centrum Promocji, Kultury i Turystyki, które wraz z Kołem PTTK Globtroter Brzuśnik organizowało w okresie wakacyjnym rajdy turystyczne. Celem rajdów jest propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu rodzin z dziećmi. Organizacja górskich wycieczek skierowana jest do wszystkich tych, którzy po prostu kochają góry. Zwieńczeniem wakacyjnych rajdów i wspólnych wypadów w ramach Święta Gór będzie rajd na Słowiankę i Magurę.

Wyruszamy w sobotę o godzinie 9.00, a wędrówkę rozpoczniemy zbiórką na rondzie w Bystrej. Po uroczystym powitaniu wszystkich śmiałków - zmierzamy na szlak. Początek wyprawy to niebieski szlak w Bystrej, przez Lachowe Młaki, gdzie zmierzamy na Słowiankę. By jednak połączyć przyjemne z pożytecznym - na Słowiance rozdamy pytania konkursowe, których tematem będzie Beskid Śląski i Żywiecki. Słowianka to nasz pierwszy przystanek, a o urokach położonej na wysokości 856 m n. p. m Hali nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Słowianka to także Górna Stacja Turystyczna, z której rozpościera się przepiękny widok na masyw Romanki. W otoczeniu schroniska znajdują się lasy mieszane z bogatym runem leśnym - pełne grzybów, jeżyn, jagód i malin. Ciekawy, górski krajobraz z bujną roślinnością pewnością będzie wyjątkowo atrakcyjne dla osób ceniących spokój. Sama okolica Słowianki leży wprawdzie na splocie górskich szlaków i tras rowerowych, ale jest to jednocześnie obszar dziewiczy i rzadziej uczęszczany. Niepowtarzalna są widoki - na Romankę, Halę Pawlusią i Rysiankę. W czasie trwania naszej wędrówki będzie można skorzystać z bufetu gospodarstwa agroturystycznego u Państwa Fujarskich.

Wyposażeni w konkursowe zagadnienia wyruszamy na dalszy etap rajdu. Ze Słowianki zmierzamy na Magurę. Rozległa hala o tej samej nazwie oferuje wędrowcom wyjątkowy widok. Przed nami widok na Grojec i masyw Skrzycznego. Na dolnym końcu hali pod lasem widać szałasy, część z nich zaadoptowano na domki letniskowe - i prowadzącą do nich dróżkę. Na turystycznym rajdzie nie może zabraknąć ogniska i pieczenia kiełbasek. Nie inaczej będzie i w sobotę, a ognisko rozpalimy na Magurze. Jednocześnie ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Nie pozostaje nic innego, jak w sobotę wyruszyć na szlak, zabrać dobry humor, kondycję i razem z nami uczestniczyć w Święcie Gór.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły