Bez komentarzy

By uprawiać tę dyscyplinę sportu, trzeba być zawodnikiem wszechstronnym, triatlon bowiem to pływanie, jazda na rowerze i bieg. O klasyfikacji decyduje oczywiście czas, w który wliczona jest także zmiana stroju i sprzętu. To stosunkowa młoda dyscyplina sportu; pierwsze zawody rozegrane były 1974 roku, a jak konkurencja olimpijska triatlon zaistniał dopiero od 2000 roku. Triatlon może przybierać różne kombinacje związane z długością dystansu. Najkrótszy to dystans Super Sprinterski, obejmujący 600 metrów pływania, 15 km jazdy na rowerze i 3 km biegu. Najbardziej ekstremalny natomiast to Ultraman Triathlon, czyli 10 km pływania, 421 km jazdy rowerem i 84 km biegu.

Triatlon to sport typowo indywidualny, w którym zawodnicy nie mogą korzystać z żadnej pomocy z zewnątrz oprócz pomocy wolontariuszy zajmujących się dostarczaniem żywności na trasie. Ta bardzo wymagająca dyscyplina sportu i obowiązują w niej ściśle określone zasady, dotyczące każdej z poszczególnych składowych dyscyplin.

Pływanie

By nie narażać zawodników na niską temperaturę wody, czyli gdy jej poziom spada poniżej 25,5 st C – dozwolone jest używanie specjalnej pianki. Samo pływanie odbywa się miedzy wyznaczonymi bojami, lecz nie wolno się od nich już odpychać. Nie jest także dozwolona pomoc eskorty ani użycie żadnego sprzętu pływackiego. Pływanie kończy przejście zawodnika do strefy zmian, w której następuje możliwie szybka zamiana czepka kąpielowego na kask rowerowy. I…. w drogę.

Jazda na rowerze.

Na tym etapie posiadanie kasku jest obowiązkowe i zabronione jest jego ściąganie podczas jazdy. Co ciekawe, zawodnik może rower prowadzić lub w razie awarii… nieść, jednak ogólna zasada mówi o tym, że ten etap można ukończyć jedynie z rowerem. Nie można jednak używać żadnego sprzętu redukującego opór powietrza.

Bieg

Ostatni etap dla zmęczonych zawodników również dopuszcza pewną dowolność w zakresie formy pokonania trasy. Można bowiem biec przodem, tyłem lub też maszerować. Ciekawostką jest to, iż dopuszczalne jest nawet… czołganie. Można biec bez butów lub z kaskiem na głowie.

A jak zaprezentują się zawodnicy startujący w Otwartych Mistrzostwach Żywca w Triatlonie?

Przekonamy się już w najbliższą niedzielę 4 września. Zawody zostaną rozegrane na Plaży Miejskiej w Żywcu na ul. Św. Wita od godziny 11.00.  Pływanie obejmuje dystans 600 m, jazda na rowerze to 15 km, bieganie natomiast składa się z trzech pętli po 1 km o zróżnicowanej nawierzchni. Zawodnicy będą rywalizować w poszczególnych kategoriach wiekowych, a najlepsi zostaną uhonorowani pucharami i drobnymi upominkami.

Udostępnij Drukuj E-mail