Bez komentarzy

Przed nami największe święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Uroczystość ta połączona zwykle bywała z obrzędami dziękczynnymi za pomyślne ukończenie prac. Nie jest znane pochodzenie dożynek. Prawdopodobnie wywodzą się jednak od czasów pogańskich i związane były ze świętem urodzaju. Pełny rozkwit tradycji dożynkowych nastąpił w XVI wieku – na dworach i folwarkach. W owym czasie gospodarzem był dziedzic, który w ten właśnie sposób podziękować chciał służbie i pracownikom za prace polowe. Punktem kulminacyjnym była oczywiście zabawa w karczmie i poczęstunek dla dworu jako wyraz wdzięczności i radości za zebrany plon, on bowiem stanowił o ludzkiej egzystencji. W wieku XIX bogaci gospodarze urządzali dożynki dla swoich rodzin, tak zwane dożynki chłopskie. Od okresu międzywojennego organizowane są dożynki gminne, parafialne i powiatowe - bez względu jednak na ich nazwę dawniej i dziś są wyrazem dumy z przynależności do rolniczego stanu.

W dawnej Polsce dożynki nazywano Wieńcowym – od nazwy najważniejszego ich symbolu: wieńca złożonego z kwiatów i zbóż lub Okrężnym – od jesiennego obyczaju okrążania pól po zebraniu plonów.

Dożynkowe zwyczaje miały wiele lokalnych odmian, uzależnionych od regionu, lecz łączyło je kilka wspólnych elementów. Towarzyszące tym uroczystościom obyczaje i obrzędy związane były pozostawianiem po żniwach na pustym polu garści lub kępki niezebranego zboża, co miało zapewnić ciągłość urodzaju. Kłosy te ścinane były uroczyście, a następnie wręczane najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca dożynkowego.

Inny obyczaj związany jest z ostatnim zżętym snopem – to właśnie z jego ziarna rozpoczynano siew w kolejnym roku.

Dożynkowe święto rozpoczynano od wicia wieńca – to on był najważniejszym symbolem zakończonych żniw. Niejednokrotnie był ozdabiany jarzębiną, orzechami, owocami i kolorowymi wstążkami. Zazwyczaj wieniec dożynkowy przybierał kształt koła lub ogromnej korony. Często w środku wieńca umieszczano – początkowo żywe, potem sztuczne – koguty, kury i kaczki. Wieniec dożynkowy to symbol zakończenia prac i stanowił uosobienie wszystkich zebranych plonów i urodzaju. Najpierw wieniec święcono w kościele, a następnie niesiony był do domu gospodarza – właściciela ziemi. Pięknie upleciony wieniec niesiony był przez najlepszą żniwiarkę, a towarzyszył jej orszak żniwiarzy, niosących ozdobione kwiatami kosy. Uroczystemu pochodowi towarzyszyły pieśni. Po dożynkach o obowiązkowej zabawie dożynkowej – wieniec przechowywano w stodole, a wykruszone z niego ziarno miało służyć do siewu również i w następnym roku.

Współczesne dożynki nie zatraciły swojego pierwotnego celu i wydźwięku. Pozostały świętem rolników i mają w największym stopniu wyraz dziękczynny. Same uroczystości dożynkowe mają – podobnie jak dawniej – zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Ceremoniom tym przewodniczą Starosta i Starościna, którzy wręczają chleb upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Funkcję Gospodarza zazwyczaj pełni ksiądz, a przypadku uroczystości świeckich – jest nim przedstawiciel władzy lokalnej. Dożynki kończy najczęściej festyn. Największe uroczystości święta rolników odbywają się na Jasnej Górze.

 

Na uroczystości dożynkowe zapraszamy do Radziechów w najbliższa sobotę 3 września. Tradycyjnie świętowanie rozpoczniemy Mszą Świętą Dożynkowa w Kościele o godzinie 14.00. Swoje wielkie święto w sobotę obchodzić będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Radziechowach, które liczy sobie już 90 lat. Całość uatrakcyjnią występy zespołów regionalnych "Jodełki" i "Grojcowian".  O godzinie 17 obok Domu Ludowego w Radziechowach odbędzie się festyn. Organizatorem wydarzenia jest Koło Gospodyń Wiejskich w Radziechowach.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DOŻYNKI ORAZ 90-LECIE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W RADZIECHOWACH 3 WRZEŚNIA 2016 RADZIECHOWY

PROGRAM IMPREZY:

14.00 – Uroczysta Msza Święta Dożynkowa w Kościele

p.w. Św. Marcina w Radziechowach

15:30 – koncert orkiestry dętej OSP Radziechowy

16:00 – występ Joanny Pytlarczyk

16:20 – występ Jodełek/Grojcowian

17:00 – Festyn obok Domu Ludowego w Radziechowach.

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W RADZIECHOWACH

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły