Bez komentarzy

Kilkanaście dni temu na półce z publikacjami o tematyce regionalnej pojawiła się nowość – świeżutkie wydawnictwo Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej „Kapliczki i Krzyże Przydrożne; Istebna – Jaworzynka – Koniaków; Fascynująca wędrówka po Trójwsi Beskidzkiej”. Książka ta ma charakter albumowy i jest pierwszą próbą udokumentowania wyglądu i historii małych obiektów architektury sakralnej funkcjonujących w przestrzeni kulturowej Gminy Istebna. Autorom publikacji udało się sfotografować i opisać blisko sto krzyży i kapliczek. Zasadnicza część pracy wykonana została w latach 2009 – 2011, ale niektóre zdjęcia i opisy uzupełniane były jeszcze początkiem tego roku. Niezwykłą tą pracę, dającą znaczny wkład w udokumentowanie naszej lokalnej kultury i tożsamości społecznej wykonał ekonomista, a z zamiłowania poeta, podróżnik i fotograf Jerzy Hac oraz pracująca w ośrodku kultury etnolog Katarzyna Rucka – Ryś.

Publikacja na temat obiektów sakralnych w Gminie Istebna nie jest pierwszym opracowaniem tego typu w dorobku artystycznym Jerzego Haca, wcześniej fotografował on już krzyże i kapliczki przydrożne w Nałęczowie, Skrobowie na Lubelszczyźnie i Koniecpolu. Urzeka go prosta religijność ludu i przestrzenny ślad jej obecności, zaduma, cisza, skupienie, poszanowanie…zjawiska tak niezwykłe, unikatowe w rzeczywistości współczesnego świata. Katarzyna Rucka - Ryś to znawczyni i wielka miłośniczka autentycznej kultury ludowej i wszelkich jej przejawów. Opiekunka Muzeum Regionalnego „Na Grapie” i inicjatorka większości prowadzonych w nim przedsięwzięć, a zarazem przewodniczka górska wytrwale pomagała fotografowi w docieraniu do nawet najbardziej oddalonych i ukrytych przed ludzkim okiem znaków niebiańskiego sacrum na ziemi prostych górali. Rozmawiała z ludźmi będącymi fundatorami lub opiekunami kapliczek i krzyży, poszukiwała dróg dotarcia do wydarzeń historycznych i osób je znających, nieraz starszych i schorowanych, a oni chętnie poświęcali autorom swój czas…bardzo cenny czas.

Zanim powstała książka dzięki inicjatywie autora zdjęć odbyły się liczne wystawy krajowe, na których zainteresowani mieli już okazję częściowo poznać prezentowany w albumie materiał. Dzisiaj nadszedł dzień, by pokazać go w całości, oczywiście zgodnie z obecnym stanem wiedzy Jerzy Hac i jego przewodniczka Katarzyna Rucka – Ryś dążyli do możliwie pełnego opracowania, które w całokształcie ukazywałoby obiekty małej architektury sakralnej w Beskidzkiej Trójwsi.

Album jest piękny! Nie, nie dlatego, że nasze krzyże i kapliczki to artystycznie wysmakowane dzieła sztuki, albo bezcenne zabytki, nie ma też twardej oprawy, a papier jest tylko ładny, a nie ten najdroższy… Album jest bogaty swoją prostotą, historią tych miejsc, w których pobożni, zwykli ludzie, nieraz nie mający bladego pojęcia o wybitnych dziełach na przestrzeni epok, postanowili stworzyć miejsce spotkania człowieka z Bogiem. Może mieli, za co dziękować, a może przepraszać, chcieli coś uczcić lub oddać cześć czyjejś pamięci – w szczęściu i nieszczęściu, ale bliżej Nieba. Album jest piękny, bo przy jego powstaniu spotkali się ludzie, poświęcili się pracy, ale też dali coś sobie nawzajem…słowo, wiedzę, pamięć, czas. Jak ich przodkowie zatrzymali się przy przydrożnej kapliczce…

Serdecznie zapraszam Państwa na spotkanie z autorami tej publikacji w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej – 8 września (czwartek) godzina 16.00 sala nr 2.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły