Bez komentarzy

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie tym uczestniczy również Polska, która do akcji włączyła się w 1993 roku. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego okręgu kulturowego. To także podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Akcja tradycyjnie odbywa się we wrześniu. Kraje, w których odbywa się wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, a także organizują wystawy i wykłady skierowane do różnorodnej grupy odbiorców.

Miło nam poinformować, iż Europejskie Dni Dziedzictwa są realizowane przez Żywiecką Bibliotekę Samorządową. Motywem przewodnim tegorocznych EDD jest temat „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. W ramach tej inicjatywy już 9 września w najbliższy piątek o godzinie 16.00 zapraszamy do czytelni Biblioteki, gdzie Dyrektor ŻBS Helena Kupczak przedstawi prezentację multimedialną „Sanktuaria Maryjne Ziemi Żywieckiej”. Przedstawione zostaną historie i ciekawostki Sanktuarium Maryjnego w Rychwałdzie, świątyni na Jasnej Górce w Ślemieniu, w Rajczy oraz w Przyłękowie. Ponadto w tym dniu historyk i Redaktor Naczelny „Groni” Mirosław Miodoński wygłosi wykład połączony z prezentacją multimedialną – „Arcydzieła sztuki, niezwykłe i tajemnicze odkrycia w żywieckiej konkatedrze”.

To nie jedyne wydarzenie kulturalne, w którym we wrześniu będzie można uczestniczyć w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej. Już wkrótce - 23 września o godzinie 16.30 – zapraszamy na spotkanie autorskie z Ewą Pielą, autorką książki „Tu i Teraz, czyli krótka historia o medycynie, życiu i miłości”. Ewa Piela to pisarka pochodząca z Żywiecczyzny. Od lat interesuje się tematyką zdrowia i medycyny naturalnej.

Prawdziwa jednak gratka czeka miłośników wszelkich rodzajów podróży i podróżowania. 29 września o godzinie 12.00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej gościć będzie podróżniczka i pisarka – Marzena Filipczak. Jest autorką takich pozycji jak: „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących”, „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże”. To jednym słowem wymarzone spotkanie dla tych wszystkich, którzy marzą o dalekich i bliskich podróżach.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły