Bez komentarzy

Już w ten weekend, a dokładnie w niedzielę 11 września Muzeum oraz Stowarzyszenie imienia artysty Jana Wałacha w Istebnej zapraszają wszystkich miłośników sztuki, muzyki i tradycji na ważne wydarzenie artystyczne, mowa tu o piątych już Spotkaniach Integracyjnych Artystów im. Jana Wałacha. Na tegoroczną edycję imprezy złożą się wernisaże dwóch oddzielnych wystaw malarskich, dla których wspólnym mianownikiem jest twórczość rodziny Wałachów. Pierwszy z nich będzie mieć miejsce w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej o godzinie 13.45. Rozpocznie on Wystawę Malarstwa Barbary Wałach – zmarłej 28 września ubiegłego roku córki Jana Wałacha, a zarazem wieloletniej opiekunki muzeum.  Urodzona 12 września 1940 r. w Istebnej Barbara Wałach zawsze stawiała na pierwszym planie prace swego ojca, niemniej sama także była artystką. Rzeźbiarka, konserwatorka zabytków, malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, ukończyła także drugi kierunek studiów na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W swej pracy zawodowej poświęciła się głównie konserwacji zabytków, przywracając dawny blask malowidłom w wielu zakątkach naszego kraju.

Na tegorocznej wystawie zobaczymy autorskie prace Barbary Wałach, które pozwolą oglądającym poznać jej artystyczny dorobek. W większości nie był one jeszcze publicznie prezentowane, co stanowi dodatkowy walor nadchodzącego wydarzenia. Prezentowane obrazy to głównie martwa natura – barwna i niezwykle dekoracyjna, a także przedstawienie świata, jaki Panią Barbarę otaczał na co dzień – magicznego ogrodu, starego rodzinnego domu.

Wystawę oglądać można będzie od poniedziałku do piątku aż do końca listopada.

Drugi z wernisaży odbędzie się nieco później, bo o godzinie 16.00 w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej. Zapoczątkuje on wystawę malarstwa pod tytułem „Pasterstwo w twórczości Jana Wałacha”, którą również będziemy mogli zwiedzać aż do 30 listopada, a więc do momentu zimowej przerwy w otwarciu muzeum.  Urodzony w roku 1884 Jan Wałach lokalnie znany jest głównie dzięki zaprojektowaniu polichromii do Kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Istebnej. Ciekawostką jest również fakt, że mimo iż zdobył profesjonalne wykształcenie artystyczne, a nawet udał się do Paryża, aby tam rozwijać się i uczyć, to jednak powrócił do kraju, do malutkiej rodzinnej Istebnej. To właśnie tutaj powstała jego pracownia, która obecnie mieści muzeum, tu również stworzona została zdecydowana większość spośród jego prac. Ich tematyka często związana była z pracą, tradycją i obrzędowością lokalnej społeczności, co czyni z nich realistyczny materiał historyczno - etnograficzny. Najbliższa wystawa pozwoli nam poznać pasterskie inspiracje Wałacha, nie zabraknie więc na niej malowanych sałaszy, kolib otoczonych owcami, pasterzy i górskich krajobrazów. Artysta z pewnością uznawał wypas owiec i związaną z nim obrzędowość za jedne z fundamentów lokalnej kultury i życia społecznego, ciekawe, czy żyjąc w czasach, kiedy ten rodzaj gospodarki chylił się ku upadkowi, domyślał się, że pasterstwo może przetrwać i odrodzić się po latach…

Owce wróciły jednak na sałasze i podziwiając artystyczne udokumentowanie ich dawnego wypasu będziemy mogli wysłuchać krótkiej prelekcji Prezesa Oddziału Górali Śląskich – Józefa Michałka pod tytułem „Organizacja gospodarstwa sałaszniczego w przeszłości i współcześnie”. Ten punkt programu planowany na godzinę 16.30 z pewnością zainteresuje wszystkich pasjonatów etnografii. Po wykładzie nastąpi muzyczne zakończenie tegorocznych Spotkań Integracyjnych, podczas którego wysłuchamy koncertu kapeli „Wałasi”.

W imieniu Stowarzyszenia im. artysty Jana Wałacha serdecznie zapraszam.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły