Bez komentarzy

Lato powoli dobiega końca i mimo, że słońce nadal zachęca nas do wypoczynku na łonie natury, to miejscowi rolnicy kończą już pracę w polu. Prawdę mówiąc to autentycznego rolnictwa w naszych górskich wioskach jest już bardzo mało, ale tradycja uroczystego dziękczynienia za rok owocnej pracy pozostała. Tym razem zaproszenie do wspólnego świętowania jest o tyle szczególne, że tegoroczne Dożynki w Gminie Istebna mają rangę Powiatowo – Gminnych, a ich głównym gospodarzem jest wieś Koniaków. Nie zabraknie więc pięknych ludowych stroi, regionalnych kapeli, stoisk z rękodziełem i tego co najbardziej charakterystyczne – barwnego korowodu.

Zapraszamy więc w najbliższą niedzielę 18 września! Uroczystość rozpoczniemy nabożeństwami, podczas których wspólnie podziękujemy za tegoroczne zbiory. Jako pierwsze o godzinie 10.30 rozpocznie się Nabożeństwo Dożynkowe w kościele ewangelicko – augsburskim w Istebnej, a pół godziny później katolicka wspólnota zgromadzi się w Kościele pw. św. Bartłomieja w Koniakowie na Dziękczynnej Mszy Dożynkowej. Po nabożeństwach ze wszystkich wsi wyjadą barwne korowody, które o godzinie 12.45 połączą się w jeden w samym centrum Istebnej, skąd już wspólnie mieszkańcy Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa wyruszą w kierunku Amfiteatru „Pod Skocznią” w Istebnej. Organizowane w Gminie Istebna Korowody Dożynkowe należą do najpiękniejszych w regionie, więc tym bardziej w roku, w którym zapraszamy do siebie gości z całego powiatu należy spodziewać się, że mieszkańcy staną na wysokości zadania i ze szczególną starannością przygotują się do tego wydarzenia. W tym dniu gospodarze z poszczególnych tzw. „placów” ubierają się w stroje regionalne, w zależności od tego jakie posiadają lub preferują, są to albo oryginalne stroje Górali Beskidu Śląskiego albo Strój Cieszyński, ten jednak jedynie w wersji kobiecej bowiem męski jest już praktycznie nieużywany i funkcjonuje jedynie w zespołach regionalnych prezentujących folklor Ziemi Cieszyńskiej. Mieszkańcy poświęcają też dużo czasu na przygotowanie zdobień koni, traktorów i bogatego wystroju wozów. Wszystko to składa się na wyjątkowe widowisko, które warto zobaczyć. O 13.30 zaplanowano rozpoczęcie Ceremoniału Dożynkowego w wykonaniu zespołów „Koniaków” i „Mały Koniaków”, należy się jednak spodziewać, że ze względu na rangę tegorocznego wydarzenia powitania gości potrwać mogą nieco dłużej, wszak zaproszono 200 osób z całego powiatu! Około godziny 14.30 na scenie amfiteatru pojawi się regionalna kapela „Jetelinka” z Jaworzynki, dla której występ na Dożynkach to okazja do zaprezentowania Jubileuszowego koncertu z okazji 30-lecia istnienia. Po krótkim koncercie zgodnie z wieloletnią tradycją rozpoczną się konkurencje dla gazdów, a więc dowcipny konkurs, w którym do wygrania są cenne nagrody. Przedostatnim punktem programu ma być występ Orkiestry Dętej „Jablunkovanka” z pobliskiego Jabłonkowa. Z usytuowania w programie wnioskować można, że gwiazdą wieczoru będzie Kabaret Wiejski EWG, czyli Eksportowy Wytwór Gminy. Ponieważ nie byłoby prawdziwych Dożynek bez festynu i związanych z nim tańców, więc przez wieczór cały, czyli tak długo, jak w zgromadzonych żywa będzie ochota zabawy muzykę biesiadną grać będzie zespół „Jawor”.

Tegoroczne Dożynki Powiatowo – Gminne wzbogacone zostaną o ciekawą oprawę stoisk promocyjnych i regionalnych. Na terenie Amfiteatru „Pod Skocznią” zobaczyć można będzie następujące stoiska:

·         Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

·         Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Słoneczna Kraina”

·         KRUS – punkt informacyjny

·         Cieszyńska Barć – rodzinne gospodarstwo pasieczne z Drogomyśla

·         Marian i Wiesława Łoboz - twórcy ręcznie wykonywanych drewnianych zabawek

·         Ręcznie malowane pierniki

·         Ciasteczka cieszyńskie

·         Polski czosnek

·         Wiklina

·         Rękodzieło Ludowe – Karolina Marzec – Hubka

·         Arkadiusz Zwierzchowski – wyroby ze skóry

·         Kyrpce

·         Koszyczki wyplatane z korzeni świerkowych – Jan Zogata

·         Heklujące koronczarki

·         Zakład Ceramiki Użytkowej. Kolan Patryk

·         Piekarnia Koniaków

·         Sprzedaż oscypków

Na terenie boiska „Pod Skocznią” zaaranżowana zostanie także tradycyjna pasterska kolyba, przy której odbywać się będą warsztaty wyrobu sera i pokazy serowarskie wzbogacone o tematyczną prelekcję poświęconą owcom, serom i kulturze pasterskiej w Karpatach. Nie zabraknie oczywiście także degustacji specjałów prosto z hal. Wydarzenie to odbywać się będzie pod patronatem Beskidzkiej Piątki.

Dodatkową atrakcją Dożynek ma być możliwość jazdy konnej.

Pamiętajmy, że uczestnicząc w Dożynkach, korzystając z oferowanej tu gastronomii oraz zakupując tradycyjny kołocz wspieramy lokalne szkoły - tym razem ze wsi Koniaków.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły