Bez komentarzy

Już 23 września, a więc w najbliższy piątek w centrum Wisły rozpocznie się 62 Rajd Wisły stanowiący piątą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, a także szóstą rundę Historycznego Rajdowego Pucharu PolskiW sobotę o godz. 8.00 załogi wyruszą na trasę z parku serwisowego, zlokalizowanego w pobliżu bazy rajdu, którą w tej edycji jest położony w Istebnej Kompleks Zagroń. Trasa tegorocznego rajdu liczy 165,55 km, z czego 44,06 km to odcinki specjalne, w tym także te zlokalizowane częściowo na terenie Gminy Istebna. Zarówno dla naszych mieszkańców, jak i gości będzie to niepowtarzalna okazja poczucia sportowych emocji i zobaczenia z bliska sławnych kierowców w ich superszybkich autach. Warto jednak pamiętać, że organizacja tego typu imprez zawsze pociąga za sobą pewne utrudnienia w ruchu, tak więc w sobotę 24 września:

W godzinach 06: 45 – 15:20 zamknięte zostaną drogi w gminie Istebna (Zaolzie, Rastoka w kierunku Koniaków);

W godzinach 07: 20 – 16:00 zamknięte zostaną drogi w gminach Rajcza i Milówka (Sól Koczora, Przełęcz Kotelnica, Madejka, Urbanki, Kępki, Tarliczne, Suche w kierunku Nieledwii).

W godzinach 14:00 – 17:20 w Wiśle: droga powiatowa od Wisły Czarne do Zameczka, Przełęcz Szarcula, Kubalonka parking w ul. Kasztanową w kierunku Kozińce

Warto by zaistniałe utrudnienia do serca wzięli sobie nie tylko kierowcy, ale i turyści planujący górskie wędrówki, bowiem część spośród zamkniętych odcinków dróg pokrywa się z przebiegiem szlaków turystycznych. Organizator rajdu, a więc Automobilklub Śląski wyznaczył dla kibiców specjalne miejsca, gdzie bezpiecznie można obserwować przejazd samochodów. Gorąco zachęcam do niebagatelizowania wszelkich oznaczeń i ostrzeżeń, tak aby dobra zabawa nie obróciła się w jakąś tragedię.

Także w sobotę o godzinie 17.00 w Galerii Kukuczka na Jasnowicach będzie mieć miejsce ważne wydarzenie kulturalno-artystyczne – mowa tu o inauguracji X Beskidzkich Integracji Sztuki. Pomysłodawcą i organizatorem BIS jest Jan Kukuczka – mecenas sztuki i właściciel galerii, który rokrocznie jesienną porą zaprasza do współpracy licznych artystów. Przez trzy tygodnie goszczą oni w położonej przy granicy z Czechami i Słowacją Jaworzynce oddając się bez reszty twórczej wenie. Niektórych z nich spotkamy w plenerze, gdy wędrując przez pola ze sztalugami poszukują widoku, który zapadnie prosto w ich serca, inni w zaciszu swego pokoiku długo układają jakieś przedmioty, nadając im nowy sens w uwiecznionej na płótnie martwej naturze. Podczas tegorocznej inauguracji BIS nie tylko spotkamy naszych bohaterów – artystów, ale także będziemy mieć okazję zobaczyć pokłosie zeszłorocznych jesiennych Integracji Sztuki.

Sobotnim wieczorem o godzinie 19.00 na tradycyjną biesiadę na szczyt Złotego Gronia zaprasza Hotel & Restauracja Złoty Groń. Organizator już od kilku dni na swym profilu FB poszukuje tradycyjnych kulinarnych inspiracji, zapytując użytkowników o znane i lubiane potrawy przyrządzane przez naszych tacików i matki, czyli dziadków. O ile wszystkie te pomysły, albo przynajmniej ich część uda się wcielić w życie, to w sobotę będziemy mieli niepowtarzalną okazję zasiąść do eleganckich stołów, na których zakrólują skromne, aczkolwiek sytne dania ze starych góralskich chałup. Skądinąd ciekawe, czy gdyby 150 lat temu ktoś powiedział góralce stawiającej na kamiennym stole miskę z kapustą i tyloma łyżkami ilu było mieszkańców chaty, że po latach „jacysi Panoczkowie” będą chcieli tą kapustę podawać w eleganckim hotelu, to by uwierzyła.

Góralską biesiadę umili muzyka w wykonaniu kapeli „Jaworowe Skrzypce”.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail