Towarzystwo Sportów Górskich „Młóckarnia” - organizator akcji „Czyste Beskidy”: Marta Matuszna – Wejchenig, Rafał Bałaś, Szymon Waluś oraz partner wydarzenia firma Jantar Sp. z o.o. zapraszają 8 października na WIELKIE SPRZĄTANIE, które podobnie jak znana już w naszym kraju inicjatywa „Czyste Tatry” – ma na celu posprzątanie terenów górskich, tym razem w Beskidzie Żywieckim.

8 października uczestnicy spotykają się w Rajczy, wyruszą na szlaki, a wieczorem będą wspólnie bawić się na koncertach podsumowujących akcję, gdzie gwiazdą wieczoru będzie zespół Akurat. Patronatem merytorycznym wydarzenia jest Stowarzyszenie Czysta Polska z Rafałem Sonikiem na czele, natomiast jej ambasadorami są m.in.: muzycy z zespołu Akurat oraz Łukasz Golec.

Co należy zrobić by dołączyć się do akcji? Co trzeba wiedzieć przed wyruszeniem na trasę?

Przede wszystkim należy wybrać trasę: „10 tras - od bardzo łatwych po trudne - w pięciostopniowej skali trudności czeka, by je przejść i posprzątać. Większość tras prowadzi po kombinacjach szlaków turystycznych. Za wyjątkiem trasy nr 1, która to jest najłatwiejsza: prowadzi z Rajczy Centrum do Nickuliny (niewymagany jest żaden transport). W związku z tym zalecana jest ona np. dla rodzin z dziećmi.

Każda z tras będzie miała opiekunów, którzy będą znali jej przebieg oraz będą zorientowani jak się do niej dostać. Zakładane trudności są orientacyjne, a decydując się na konkretny szlak, należy uwzględnić czynniki obiektywne tj. swoje osobiste przygotowanie fizyczne, czy pójdą małe dzieci itp. Szlaki są zróżnicowane także pod względem dowozu: te trasy, które zamykają się w pętle (start i meta w tym samym miejscu) nie będą obsługiwane przez autobusy – konieczny na nich jest własny transport. Są to trasy nr: 5, 6 i 10. Na pozostałe (poza trasą nr 1) zawiezie i odbierze Was autokar. W związku z tym, planujemy, żeby na jedną trasę mogło wybrać się 40 osób. W momencie wyczerpania się limitu miejsc na dany szlak, organizatorzy nie mogą zapewnić transportu autokarami dla większej ilości uczestników. Każda meta trasy jest jednocześnie punktem odbioru śmieci (będą to miejsca odpowiednio oznakowane). W opisach znajdują się linki do map i profili poszczególnych tras.”

23 Września rozpoczęły się zapisy online na stronie www.czystebeskidy.pl

Harmonogram akcji „Czyste Beskidy" jest następujący:

8 Października:

7:00 - 9:00 rejestracja uczestników przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rajczy Centrum,

9:00 - wyjście na szlaki (zapewniamy dojazd autobusami na start szlaków),

15:00 - planowane zejście ze szlaków (powrót autobusami do Rajczy Nickuliny),

16:00 - animacje, konkursy, szkolenia, zabawy i inne atrakcje przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rajczy Nickulinie.

17:00 – Koncert zespołu Besquidians,

18:00 – Gwiazda wieczoru: Zespół Akurat.

 Istnieje również możliwość zapisów w dniu wydarzenia.

O AKCJI CZYSTE TATRY słów kilka....

W dniach 1-2 lipca 2016, już po raz piąty odbyła się ogólnopolska Akcja Czyste Tatry organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Ambasadorzy, partnerzy, goście i wolontariusze akcji wyruszyli ponownie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach ekologicznej edukacji.

Kiedy i jak zrodził się pomysł na tego typu akcję?

„Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.

Podstawowym celem „Czystych Tatr” jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr w większości położonego na terenie parku narodowego. Na obszarze tym występuję chronione gatunki roślin i zwierząt, ale unikatowa jest również przyroda nieożywiona. Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wiele z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt.

Dlatego organizator „Czystych Tatr”, Stowarzyszenie Czysta Polska podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy z nas musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne. Tylko zakorzenienie w ludziach przekonania, że śmiecenie to „obciach”, pozwoli w przyszłości, w pełni cieszyć się górskimi wędrówkami i obcowaniem z naturą."

Wzorem czystych Tatr – Czyste Beskidy

To właśnie z pomysłu Czyste Tatry zrodził się pomysł Czyste Beskidy. Organizatorzy wielkim trudem i własną pracą organizują pierwszy raz sprzątanie naszych partii gór, do czego zachęcamy!

Źródło: Czyste Beskidy, Czyste Tatry

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły